Connect with us

NTB

Slutt på unntakstilstanden som følge av skogbrannene i Spania

Den nasjonale unntakstilstanden som ble innført som følge av skogbrannene i Madrid-området, er nå over, opplyser Spanias statsminister Pedro Sánchez. Den nasjonale unntakstilstanden som ble innført som følge av skogbrannene i Madrid-området, er nå over, opplyser Spanias statsminister Pedro Sánchez.

Publisert

den

Skogbrannene i Madrid-regionen i Spania er nå under kontroll, og de fleste evakuerte har fått vende tilbake til sine hjem. Dette var synet som møtte Julian Alonso i El Encinar del Alberche. Foto: AP / NTB

Den nasjonale unntakstilstanden som ble innført som følge av skogbrannene i Madrid-området, er nå over, opplyser Spanias statsminister Pedro Sánchez.

Utenriks: Titusenvis av mennesker måtte evakuere som følge av skogbrannene rundt Madrid , men i morgentimene torsdag var de i stor grad dødd ut.

Brannene i de to regionene har lagt rundt 27.000 hektar i aske og ødelagt minst 100 boliger den siste uka. Onsdag fikk de fleste evakuerte imidlertid vende hjem.

Torsdag opplyste statsminister Pedro Sánchez at unntakstilstanden er avblåst.

– Vi har besluttet å akseptere forslaget om å gå over til operasjonsnivå to og avslutte den nasjonale unntakstilstanden, sa han etter et møte med regionale tjenestemenn.

Annonse

Onsdag brøt det imidlertid ut en ny skogbrann i Fermoselle vest i Spania, få kilometer fra grensa til Portugal. 600 mennesker er evakuert som følge av denne.

En annen skogbrann i Avila-regionen lenger vest har til nå lagt rundt 50.000 hektar i aske. Dette er den største brannen som er registrert siden 1961 da registreringen begynte.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige