Connect with us

Lokalt

Politiet trapper opp jakten på råkjørere på Bømlo

Publisert

den

JAKTER RÅKJØRERE: Politiet trapper opp fartskontrollene på Bømlo etter flere tilfeller av svært høy hastighet. UP har målt bilister i opptil 157 kilometer i timen på øya. Illustrasjon: KI / Radio Haugaland.

Svært høye hastigheter på veiene har fått politiet til å intensivere kontrollene på Bømlo. Utrykningspolitiet har så langt i år skrevet ut 114 forenklede forelegg, og det er registrert hastigheter på opptil 157 kilometer i timen.

Trafikk De høye hastighetene har flere ganger vært tema i politirådet. Politistasjonssjef i Sunnhordland, Odd Harald Hovland, sier til Bømlo Nytt at bedre veier på Bømlo kan ha bidratt til at både lokale ungdommer og tilreisende fristes til å kjøre fort.

– Dette er vi absolutt ikke interesserte i, sier Hovland, ifølge avisa.

Politiet varsler derfor at fartskontroller fortsatt vil være et prioritert område på øya.

114 forelegg så langt i år

Tall fra Utrykningspolitiet viser at 114 forenklede forelegg allerede er skrevet ut på Bømlo-veiene i 2026.

Annonse

Assisterende distriktsleder Eivind Hellesund i UP Vest sier til avisa at politiet får meldinger om høy fart på øya, og mener det er et klart potensial for å få hastighetene ned.

Hovland advarer bilistene om at risikoen for å bli tatt vil øke når politiet trapper opp kontrollene.

Kan risikere å miste bilen

Politiet ønsker også sterkere virkemidler mot ekstrem råkjøring. En høyesterettsdom fra 2024 åpnet for at kjøretøy i enkelte tilfeller kan inndras ved blant annet kappkjøring.

Regjeringen arbeider med å utrede hvor grensene for slik inndragning skal gå.

– Inndragning av kjøretøy bør anses som en reell risiko for dem som bryter fartsgrensene så mye som dette. For vi ser absolutt alvorlig på fartsbruken på Bømlo, sier Hovland, ifølge Bømlo-Nytt.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige