Connect with us

NTB

Nicaraguas president vil avskaffe valg

Nicaraguas president, som sitter i sin fjerde periode, sier landet ikke lenger vil avholde valg. Nicaraguas president, som sitter i sin fjerde periode, sier landet ikke lenger vil avholde valg.

Publisert

den

Nicaraguas president Daniel Ortega og hans kone og med-president Rosario Murillo i 2018. Over 300 personer ble drept samme år da Ortega slo ned på demonstrasjoner mot seg. Foto: Alfredo Zuniga / AP / NTB

Nicaraguas president, som sitter i sin fjerde periode, sier landet ikke lenger vil avholde valg.

USAs: – Det kommer ikke til å bli flere valg her hvor de kan prøve å ta regjeringen og ta makten, sa president Daniel Ortega i en tale søndag.

Den 80 år gamle presidenten har sittet i embetet siden 2007, og var også president i 1980-årene. Det skulle etter planen vært valg i det mellomamerikanske landet neste år, men mulighetene for politisk motstand og valgkamp minsker nå.

Ortega mener USA forsøker å ta makten i landet. Under revolusjonen i 1979 deltok Ortega i å felle det amerikanskstøttede styret. USAs president Donald Trump har omtalt Ortega som en diktator.

Nicaraguas forrige valg i 2021 har vært kraftig kritisert, ettersom Ortega sørget for å fengsle motstandere både i politikken og i næringslivet.

Annonse

I fjor utnevnte Ortega sin kone til medpresident og forlenget presidentperioden til seks år. Ekteparet kontrollerer i praksis hele landet, inkludert rettsapparatet og militæret.

FNs menneskerettsråd har anklaget ham for å omgjøre landet til en autoritær stat. I 2018 ble over 300 personer drept da presidenten slo ned på demonstrasjoner.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige