Connect with us

NTB

Britene starter testing av ny ebolavaksine

En vaksine mot ebolavarianten som herjer i Kongo, skal nå testes på mennesker etter å ha blitt utviklet på bare åtte uker. En vaksine mot ebolavarianten som herjer i Kongo, skal nå testes på mennesker etter å ha blitt utviklet på bare åtte uker.

Publisert

den

Ebola-utbruddet er det 17. utbruddet registrert i Kongo. Foto: Dirole Lotsima Dieudonne / AP / NTB

En vaksine mot ebolavarianten som herjer i Kongo, skal nå testes på mennesker etter å ha blitt utviklet på bare åtte uker.

Utenriks: Forskerne søker 50 friske voksne mellom 18 og 55 år som skal delta i utprøvingen. Målet er å undersøke hvor trygg vaksinen er, og hvilken immunrespons den gir.

Forskere ved Oxford-universitetet startet arbeidet da det ble erklært en internasjonal helsekrise 17. mai. Vaksinen er den første av fire kandidater under utvikling som går videre til klinisk utprøving, skriver BBC.

De første dosene ventes å bli satt i Storbritannia i løpet av noen uker. Deltakerne skal følges i ett år, men forskerne regner med at de raskt får svar på om vaksinen gir ønsket immunrespons og uventede bivirkninger.

Utbruddet i Kongo skyldes bundibugyo-arten av ebolaviruset. Til sammen er 864 mennesker døde, og 2181 smittetilfeller er laboratoriebekreftet.

Annonse

Det finnes allerede vaksiner mot andre ebolavirus, men virusvariantene er så ulike at de krever forskjellige vaksiner og behandlinger. Ingen vaksine er foreløpig godkjent mot bundibugyo-arten.

Den nye vaksinen bygger på samme teknologi som Oxford/AstraZeneca-vaksinen mot koronaviruset. Vaksinen er testet på mus og aper. Serum Institute of India har allerede produsert og lagret rundt 620.000 doser av vaksinen.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige