NTB
FT: Dubais havneselskap vil bygge ny havn øst for Hormuzstredet
Dubais havneoperatør DP World har planer om å bygge en ny havn øst i Fujairah-emiratet slik at de kan omgå det ustabile Hormuzstredet, ifølge Financial Times. Dubais havneoperatør DP World har planer om å bygge en ny havn øst i Fujairah-emiratet slik at de kan omgå det ustabile Hormuzstredet, ifølge Financial Times.

Dubais havneoperatør DP World har planer om å bygge en ny havn øst i Fujairah-emiratet slik at de kan omgå det ustabile Hormuzstredet, ifølge Financial Times.
Utenriks: Planen er å bygge både en ny havn langs Fujairahs kyst, og samtidig utvide den eksisterende havna i emiratet, skriver avisa og viser til anonyme kilder som er kjent med saken.
DP World har bygd ut et enormt havne- og logistikkimperium verden over, med Dubais enorme, 134 kvadratkilometer store havneanlegg Jebel Ali som viktigste eiendel.
Emiratene har som mål å gjøre seg mindre sårbare overfor konflikter i regionen, særlig konflikt med Iran. Siden krigen mellom USA og Iran begynte i februar, har sistnevnte avfyrt nærmere 3000 droner og raketter mot Emiratene, og aktiviteten i Jebel Ali falt med 90-95 prosent da Hormuzstredet ble stengt i mars.
DP World bekrefter ikke planene, men bare at «det jobbes med planer for å diversifisere for å komme seg rundt denne forstyrrelsen (i Hormuzstredet)».
Målet er ikke å fullt ut erstatte Jebel Ali, skriver FT videre.
(©NTB)
