Connect with us

NTB

Ukraina skal ha angrepet flere oljeanlegg i Russland

Ukraina sier de har angrepet flere russiske oljeanlegg og tankskip i Azovhavet. Angrepene skjer etter en rekke ukrainske aksjoner mot Russlands oljeindustri. Ukraina sier de har angrepet flere russiske oljeanlegg og tankskip i Azovhavet. Angrepene skjer etter en rekke ukrainske aksjoner mot Russlands oljeindustri.

Publisert

den

Flere russere har nå vanskeligheter med å få tak i bensin, som følge av Ukrainske angrep mot oljeraffinerier i landet. Foto: Alexander Zemlianichenko / AP / NTB

Ukraina sier de har angrepet flere russiske oljeanlegg og tankskip i Azovhavet. Angrepene skjer etter en rekke ukrainske aksjoner mot Russlands oljeindustri.

Ukraina: Totalt er 13 skip i Azovhavet truffet, ti av dem tankskip, ifølge det ukrainske militæret. Det antas å påvirke nærmere en fjerdedel av Russlands hveteksport som går gjennom Asovhavet, anslår eksperter som nyhetsbyrået Reuters har snakket med.

Ilsky-oljeraffineriet i Krasnodar-regionen er ett av de største i Sør-Russland og ble stående i full fyr etter angrepet. Ust-Luga-raffineringsanlegget i Leningrad-regionen ble også angrepet, opplyste generalstaben på Telegram. Begge har gjentatte ganger vært mål for ukrainerne.

Også en oljeterminal og et oljelager i Rostov-regionen ble truffet, ifølge uttalelsen.

Som følge av angrepene har Russland stanset skipstrafikken gjennom Don-Azov-kanalen, som forbinder elven Don med Asovhavet.

Annonse

Ukrainske angrep mot store oljeraffinerier rundt om i Russland senket produksjonen av bensin til 65 prosent av landets etterspørsel, ifølge bransjekilder og nyhetsbyrået Reuters’ egne beregninger.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige