Lokalt
Vannstanden i Aureivatnet på Karmøy skal senkes

Karmøy kommune opplyser at vannstanden i Aureivatnet sør for Brekke skal senkes med opptil 2,5 meter fra 9. juli og fram til høsten.
Karmøy: Bakgrunnen er at kommunen skal bytte ut en gammel hovedvannledning som er viktig for den framtidige drikkevannsforsyningen, opplyser Karmøy kommune.
Turgåere kan fortsatt benytte Veamarkå som normalt, men i nærheten av anleggsområdet kan det bli enkelte midlertidige omlegginger eller begrensninger. Besøkende oppfordres til å følge skilting og instruksjoner på stedet.
Hovedvannledningen mellom Aureivannet og Brekkevannet ble etablert på 1930-tallet og er nå så gammel at den må erstattes.
– Ved å skifte ut hovedvannledningen nå reduserer vi risikoen for problemer med vannforsyningen i framtiden, sier Anders Kristiansen, prosjektleder for vann og avløp (VA) i Karmøy kommune.
Den nye ledningen skal sørge for en mer sikker og stabil levering av drikkevann, samtidig som den vil gjøre vannforsyningen bedre rustet i perioder med lite nedbør og tørke.
Når utskiftingsarbeidet er avsluttet, skal Aureivannet fylles opp igjen. Deretter vil vannet bli stående i rundt ett år før vannkilden tas i bruk på nytt.
Dette er nødvendig for å sikre at drikkevannet holder god kvalitet.
