NTB
Målinger: Le Pen ligger an til valgseier tross domfellelse
Til tross for dommen mot henne viser meningsmålinger at Marine Le Pen ligger an til å bli Frankrikes neste president. Til tross for dommen mot henne viser meningsmålinger at Marine Le Pen ligger an til å bli Frankrikes neste president.

Til tross for dommen mot henne viser meningsmålinger at Marine Le Pen ligger an til å bli Frankrikes neste president.
Utenriks: To meningsmålinger gjort på oppdrag for franske medier viser at hun leder første runde og trolig vinner andre runde 2. mai neste år, skriver nyhetsbyrået Reuters.
Den ene målingen plasserer lederen av ytre høyre-partiet Nasjonal samling i front med 36 prosent i første runde, mens ingen av motstanderne hennes vil ta mer enn 19 prosent. I andre runde viser begge instituttenes målinger at Le Pen vil gå av med seieren.
Denne uken opprettholdt en ankedomstol kjennelsen mot henne for underslag av EU-midler. Le Pen ble dømt til tre års fengsel, hvorav ett år med elektronisk fotlenke og to år betinget. Det er en noe mildere dom enn i første rettsinstans i fjor. I tillegg mistet hun retten til å stille som kandidat i valg i tre år og ni måneder, hvorav to år og seks måneder ble gjort betinget.
Sosialistpartiets leder Olivier Faure kalte Le Pen en «formidabel kandidat», men understreket at mange partier mener det er skammelig at hun stiller til valg etter domfellelsen.
(©NTB)
