Connect with us

NTB

Tung: Ikke aktuelt med forbud mot KI-briller

SV ønsker et forbud mot smartbriller som kan filme folk på gata og stranda. Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) sier at det er uaktuelt. SV ønsker et forbud mot smartbriller som kan filme folk på gata og stranda. Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) sier at det er uaktuelt.

Publisert

den

SV ønsker et forbud mot smartbriller som kan filme folk på gaten og stranda, men digitaliseringsminister Karianne Tung sier det ikke er uaktuelt. Bildet viser en person som benytter seg av av Metas KI-briller. Foto: Godofredo A. Vásquez / AP / NTB

SV ønsker et forbud mot smartbriller som kan filme folk på gata og stranda. Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) sier at det er uaktuelt.

Innenriks: – Vi kan ikke forby alt vi ikke liker, sier Tung til Klassekampen.

Forrige uke sa SV-leder Kirsti Bergstø at hun ønsker et forbud mot smartbrillene fordi hun frykter de kan skape et overvåkingssamfunn.

Skepsisen til smartbrillene dreier seg hovedsakelig om to ting. Det ene er at brillene vil bidra til en overvåkings- og snikfilmingskultur. For det andre kommer teknogigantens brille med personvernbekymringer knyttet til databehandling og potensialet for ansiktsgjenkjenning.

– Svaret er ikke et forbud, men heller et godt, teknologinøytralt regelverk, sier Tung.

Annonse

– Vi har regler jeg mener beskytter oss godt, også i møte med smartbriller. Kjøper du disse brillene og misbruker dem til å utføre ulovlige eller straffbare handlinger, er det du som er ansvarlig, ikke brillene, sier hun.

Tung peker på at åndsverkloven og straffeloven allerede gir godt vern, og at KI-forordningen vil styrke dette ytterligere når den innlemmes i norsk rett, trolig i løpet av 2027.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige