Connect with us

Lokalt

Skatteetaten advarer mot falske e-poster

Publisert

den

En ny undersøkelse fra Nkom viser at dem som har høyest skjermtid, er enklere å svindle. Illustrasjonsfoto: Annika Byrde / NTB

Skatteetaten advarer mot en pågående svindelbølge der kriminelle misbruker etatens e-postadresse for å lure mottakere. E-postene kan se ut som de kommer fra Skatteetaten, men handler ofte om helt andre ting enn skatt.

Svindel: Ifølge Skatteetaten er det snakk om såkalt «spoofing», der avsenderadressen forfalskes slik at e-posten ser ut til å komme fra en troverdig avsender.

– Skatteetaten er ikke hacket, og det er ikke vi som forsøker å lure folk eller selge hvitevarer i sommervarmen, sier fungerende underdirektør Hallvard Lavoll til Nettavisen.

Lokker med gode tilbud

De falske e-postene inneholder blant annet tilbud om kjølebokser, varsler om full lagringsplass i skylagringstjenester og meldinger om utløpte abonnementer på tjenester som Netflix.

Den siste tiden har svindlere også brukt Skatteetatens navn i e-poster som lover iPhone-premier eller utgir seg for å komme fra blant annet Apple, UPS og Gjensidige.

Annonse

Oppfordrer til å slette e-postene

Skatteetaten understreker at etaten aldri sender reklame eller ber mottakere oppgi fødselsnummer, bankkortopplysninger eller passord via e-post.

Har du mottatt en slik melding, er rådet å slette den uten å klikke på lenker eller åpne vedlegg.

Jobber med å stanse svindelen

Selv om e-postene ikke sendes gjennom Skatteetatens egne systemer, arbeider etaten fortløpende med å få svindelsidene fjernet fra internett.

Skatteetaten minner samtidig om at det alltid er tryggest å gå direkte til etatens egne nettsider dersom du er usikker på om en henvendelse er ekte.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige