NTB
USA angrep 80 mål i Iran – Trump tror våpenhvilen er over
Etter USAs omfattende angrep på Iran svarte Iran med angrep på amerikanske mål i Kuwait og Bahrain. President Donald Trump sier han tror våpenhvilen er over. Etter USAs omfattende angrep på Iran svarte Iran med angrep på amerikanske mål i Kuwait og Bahrain. President Donald Trump sier han tror våpenhvilen er over.

Etter USAs omfattende angrep på Iran svarte Iran med angrep på amerikanske mål i Kuwait og Bahrain. President Donald Trump sier han tror våpenhvilen er over.
USAs: Han kommenterte situasjonen i Midtøsten før Nato-toppmøtet i Tyrkia onsdag.
– Etter mitt syn er den over, sa Trump om våpenhvilen med Iran.
Likevel åpner han for at forhandlingene mellom Iran og USA kan fortsette.
– Jeg vil la våre fantastiske forhandlere fortsette å snakke hvis de vil.
Ifølge det amerikanske militæret angrep de 80 mål i Iran natt til onsdag. Angrepene omtales som gjengjeldelse for iranske angrep på flere skip i og ved Hormuzstredet.
I tillegg til angrepene har USA trukket tilbake sanksjonsfritakene for iransk eksport av olje.
– Angrep flybase
USAs angrep ble av Iran besvart med angrep på amerikanske mål i Kuwait og Bahrain.
Den iranske Revolusjonsgarden sa at den hadde angrepet 85 amerikanske militære mål i de to landene. Militæret i Iran sa at angrep er rettet mot flybasen Sheikh Isa i Bahrain, som svar på USAs aggresjon og avtalebrudd.
Regjeringen i Kuwait fordømmer Irans handlinger.
– Fortsettelsen av disse skamløse angrepene – på et tidspunkt der det pågår regional og internasjonal innsats med sikte på deeskalering – undergraver systematisk forsøkene på avspenning, sier utenriksdepartementet i Kuwait i en uttalelse.
Ifølge Kuwaits statlige nyhetsbyrå har de stanset to ballistiske missiler og 13 droner onsdag morgen. Ingen skal være drept eller såret i landet.
Opptrappingen påvirker oljeprisen, og prisen på nordsjøolje steg onsdag formiddag fra 75 til 79 dollar per fat.
– Farlig aggresjon
Mens Iran beskylder USA for avtalebrudd, retter amerikanerne pekefingeren mot regimet i Teheran.
– Iran har utvist en ubegrunnet og farlig aggresjon, som er et åpenbart brudd på våpenhvilen, uttaler Central Command, den amerikanske militærkommandoen med ansvar for Midtøsten, Sentral-Asia og deler av Sør-Asia.
Ifølge Central Command har USA angrepet luftvernsystemer, overvåkingssystemer og drone- og rakettoppskytingsramper i Iran.
Iranske medier sier det er hørt eksplosjoner nær øya Qeshm og havnebyene Sirik og Bandar Abbas sør i landet. I Sirik har seks prosjektiler truffet et havneanlegg, ifølge de iranske mediene.
Tankskip truffet
Våpenhvilen mellom Iran og USA trådte i kraft i april, og i midten av juni inngikk landene en intensjonsavtale som skulle legge til rette for videre forhandlinger – blant annet om Irans omstridte atomprogram.
Tirsdag meldte den britiske marineoperasjonen UKMTO at tre tankskip var angrepet i og ved Hormuzstredet. Qatar beskyldte Iran for et angrep på et qatarsk tankskip.
Iransk statlig TV meldte at et tankskip med flytende naturgass ble angrepet i Hormuzstredet, utenfor kysten av Oman, etter å ha ignorert advarsler.
En ikke navngitt kilde sier onsdag til Reuters at det fortsatt jobbes med å slukke en brann om bord på det qatarske tankskipet. Det skal ikke være stor fare for at skipet går i lufta.
Natos generalsekretær Mark Rutte mener USAs angrep på Iran var helt nødvendig.
– Jeg mener det var absolutt nødvendig når du har en våpenhvile, og Iran bryter denne, som vi så i går med skip som ble angrepet, sa han før toppmøtet i Tyrkia.
(©NTB)
