Connect with us

NTB

Litauen vurderer å oppheve forbud mot lagring av atomvåpen

Litauen kan komme til å endre landets grunnlov for å oppheve forbudet mot lagring av atomvåpen, opplyser landets president Gitanas Nauseda. Litauen kan komme til å endre landets grunnlov for å oppheve forbudet mot lagring av atomvåpen, opplyser landets president Gitanas Nauseda.

Publisert

den

Litauens president Gitanas Nauseda. Foto: Geert Vanden Wijngaert / AP / NTB

Litauen kan komme til å endre landets grunnlov for å oppheve forbudet mot lagring av atomvåpen, opplyser landets president Gitanas Nauseda.

Ukraina: Nauseda sier landet befinner seg i en gråsone innenfor Natos rammeverk.

– Det ville virkelig vært en skuffelse om vi var et svakt ledd eller en gråsone, sier han.

Nasjonalforsamlingens talsmann Juozas Olekas understreker at det ikke finnes planer om å lagre atomvåpen i fredstid.

– Men vi må være forberedt slik at vi kan virke avskrekkende med utgangspunkt i Natos overordnede avskrekkingsstrategi og beskytte Litauen mot mulig aggresjon, sier han.

Annonse

Ønsket om å styrke forsvaret kommer som følge av økte spenninger langs Natos østflanke etter Russlands fullskala invasjon av Ukraina for over fire år siden.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige