Connect with us

Lokalt

Kraftig økning i reiseforsinkelser – advarer før fellesferien

Publisert

den

Tobias Kvalvik er Kommunikasjonssjef for Gjensidige. FOTO: Gjensidige

Antallet reiseforsinkelser blant reisende fra Haugalandet har økt kraftig så langt i år. Samtidig kan en ny streik i luftfarten skape ytterligere utfordringer når fellesferien starter.

Reiseliv: Tall fra Gjensidige viser at 34 reisende fra Haugesund har meldt inn forsinkelsessaker hittil i år. Det er en økning på 70 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

På Karmøy er det registrert 31 saker, en økning på 55 prosent. I Tysvær er det meldt inn 11 saker, opp 38 prosent, mens Vindafjord ligger på samme nivå som i fjor med 11 saker.

66 prosent flere saker i Rogaland

Totalt er det registrert 820 forsinkelsessaker fra reisende i Rogaland hittil i år. Det er 66 prosent flere enn på samme tid i fjor.

Gjensidige har så langt utbetalt 2,3 millioner kroner i erstatning for forsinkelsessaker i fylket, mot rundt 860.000 kroner på samme tidspunkt i 2025.

Annonse

Frykter ny streik

Flyteknikerne skal etter planen i mekling 3. og 4. juli. Dersom partene ikke blir enige, kan det bli streik midt i starten av fellesferien.

– Vi ser allerede en tydelig økning i forsinkelsessaker fra Rogaland. Når dette sammenfaller med fellesferien og mulig streik i luftfarten, bør reisende være forberedt på at sommerreisen kan bli mer krevende enn planlagt, sier kommunikasjonssjef Tobias Kvalvik i Gjensidige.

Advarer mot vanlig feil

Forsikringsselskapet oppfordrer reisende til ikke å avbestille reisen på eget initiativ dersom det oppstår usikkerhet.

– Ikke avbestill selv i panikk. Da kan du risikere å miste rettigheter du ellers ville hatt. Vent på beskjed fra flyselskapet eller reiseleverandøren, og dokumenter alle ekstrautgifter dersom reisen blir rammet, sier Kvalvik.

Han minner samtidig om at det som regel er flyselskapet eller reiseoperatøren som har ansvaret for ombooking, refusjon og eventuell kompensasjon ved streik eller kanselleringer, mens reiseforsikringen ikke automatisk dekker alle utgifter.

Annonse
Les mer
Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige