Lokalt
Fylkestingsrepresentant fra Bømlo etterforskes etter bildedeling

En fylkestingsrepresentant fra Bømlo er under etterforskning etter å ha delt bilder knyttet til den såkalte Shada-saken med andre representanter i Vestland fylkesting. Politiet har opprettet straffesak etter reaksjoner fra flere folkevalgte.
Politikk: Sør-Vest politidistrikt har opprettet straffesak mot fylkestingsrepresentant Bente Spissøy etter deling av bilder knyttet til den såkalte Shada-saken. Hun har status som mistenkt for brudd på straffeloven § 267 a om deling av krenkende bilder.
Politiet opprettet saken
Ifølge NRK ble saken opprettet av politiet på eget initiativ etter dialog med fylkesadministrasjonen. Bakgrunnen skal være en e-post med bilder sendt til representantene i Vestland fylkesting. Flere folkevalgte reagerte sterkt etter å ha mottatt bildene.
Bekrefter delingen
Spissøy bekrefter overfor NRK at hun delte bildene. Hun sier hensikten var å samle støtte for å få gjenåpnet det hun mener er en uoppklart drapsetterforskning.
Hun opplyser samtidig at den fullstendige dokumentasjonen kun ble sendt til gruppelederne i fylkestinget.
Mener saken rammer politisk arbeid
Fylkestingsrepresentanten mener etterforskningen er et alvorlig inngrep i det frie politiske arbeidet til en folkevalgt representant.
Politiet har foreløpig ikke kommentert den videre etterforskningen utover å bekrefte at saken er opprettet.
Omstridt sak
Den såkalte Shada-saken har gjennom flere år vært omtalt i ulike medier og på nett.
NRK viser til at VG og Faktisk.no tidligere har dokumentert at sentrale påstander i saken, blant annet om at den 16 år gamle jenta ble tvunget til prostitusjon og drept i barnevernet, ikke stemmer.