Connect with us

NTB

Venezia-juryen er klar

Nå er det klart hvem som skal være med i årets jury til filmfestivalen i Venezia, som har Maggie Gyllenhaal som president. Nå er det klart hvem som skal være med i årets jury til filmfestivalen i Venezia, som har Maggie Gyllenhaal som president.

Publisert

den

Nå skal Kaouther Ben Hania, som vant Venezia-juryens Grand Prix og Sølvløve for «The Voice of Hind Rajab» i fjor, selv kåre nye vinnere som medlem av juryen selv. Foto: Scott A Garfitt/Invision/AP/ NTB

Nå er det klart hvem som skal være med i årets jury til filmfestivalen i Venezia, som har Maggie Gyllenhaal som president.

Utenriks: Blant dem er den tunisiske regissøren og manusforfatteren Kaouther Ben Hania, som sto bak det gripende, Oscar-nominerte Gaza-dramaet «The Voice of Hind Rajab». Hun vant selv juryens Grand Prix og den nest gjeveste prisen, Sølvløven, for filmen.

Også klar er afghanske Shahrbanoo Sadat – som åpnet fjorårets Berlinale med «No Good Men», om en kvinnelig videojournalist på en TV-stasjon i Kabul. Den britiske komponisten og artisten Daniel Blumberg, som skrev prisvinnende musikk til «The Brutalist», er også om bord sammen med den italiensk-amerikanske filmprofessoren Francesco Casetti.

Resten av juryen utgjøres av den franske regissøren og manusforfatteren Xavier Giannoli («Margueritte») og Hongkong-regissøren og produsenten Johnnie To («Life Without Principle»).

Sammen skal de finne vinnerne av blant annet Gulløven for beste film, og en rekke andre priser.

Annonse

Årets Venezia-festival arrangeres for 83. gang i tiden 2. til 12. september.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige