Connect with us

NTB

Colombias ekspresident under etterforskning

Riksadvokaten i Colombia har startet etterforskning av tidligere president Alvaro Uribe for forbrytelser knyttet til paramilitære grupper. Riksadvokaten i Colombia har startet etterforskning av tidligere president Alvaro Uribe for forbrytelser knyttet til paramilitære grupper.

Publisert

den

Colombias tidligere president Alvaro Uribe etterforskes for forbrytelser knyttet til paramilitære grupper, massakrer og drap på en menneskerettsforkjemper. Arkivfoto: Ivan Valencia / AP / NTB

Riksadvokaten i Colombia har startet etterforskning av tidligere president Alvaro Uribe for forbrytelser knyttet til paramilitære grupper.

Utenriks: Uribe, som var president i to perioder fra 2002 til 2010, etterforskes for forbrytelser knyttet til opprettelsen av en paramilitær gruppe, to massakrer og drapet på en menneskerettsaktivist, ifølge en Reuters-kilde og et innlegg Uribe selv la ut i sosiale medier torsdag.

I fjor ble den 73 år gamle ekspresidenten dømt for bedrageri og bestikkelser i en lang rettstvist rundt påstander om vitnepåvirkning. Saken kunne gitt Uribe tolv år i fengsel, men dommen ble anket og senere omgjort. Nå er saken oppe til vurdering i landets høyesterett.

Venstrepolitikeren Iván Cepeda – som sitter i det colombianske senatet og er en av de to kandidatene som gikk videre til helgens andre runde i presidentvalget – har status som vitne i saken om vitnepåvirkning.

Uribe er den første ekspresidenten som er dømt i en straffesak i Colombia. Han har hele veien bedyret sin uskyld. I fjor ble broren hans dømt til 25 års fengsel for forbrytelser knyttet til paramilitære grupper.

Annonse

En sannhetskommisjon har anslått at disse gruppene – ofte opprettet av storfebønder, jordeiere og handelsfolk som beskyttelse mot venstreorienterte geriljaer – sto for halvparten av de mer enn 450.000 drapene i konfliktene i Colombia mellom 1985 og 2018.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige