NTB
Sørafrikaner fikk tre kampers suspensjon – trolig ferdigspilt i VM
Sør-Afrikas Themba Zwane (36) har fått tre kampers suspensjon for voldelig oppførsel i VM-åpningskampen mot Mexico. Sør-Afrikas Themba Zwane (36) har fått tre kampers suspensjon for voldelig oppførsel i VM-åpningskampen mot Mexico.

Sør-Afrikas Themba Zwane (36) har fått tre kampers suspensjon for voldelig oppførsel i VM-åpningskampen mot Mexico.
Sport: Zwane ble utvist i det 84. minuttet av kampen som Mexico vant 2-0. Han slengte ut armen mot ansiktet til Mexicos Roberto Alvarado i det han var i ferd med å passere ham, og dommer Wilton Sampaio var ikke i tvil etter å ha sett situasjonen i reprise.
– Det er en armbevegelse rettet mot ansiktet til den forsvarende spilleren. Avgjørelsen er rødt kort, sa dommeren i sin mikrofon.
Zwane skjønte tilsynelatende lite av det røde kortet. En utvisning i VM gir automatisk én kamps suspensjon, men Sør-Afrika-veteranen straffes strengere av Det internasjonale fotballforbundet (Fifa).
Fifas disiplinærkomité opplyser at den har landet på tre kampers utestengelse for brudd på artikkel 14, paragraf 1e i deres regelverk. Den innebærer minst to kampers utestengelse for alvorlig stygt spill.
Det er den første utestengelsen på mer enn én kamp i årets fotball-VM.
Suspensjonen betyr etter alt å dømme at Zwane har spilt sin siste kamp VM. Sør-Afrika ligger sist i gruppe A, og det er svært usannsynlig at laget når en åttedelsfinale.
Avgjørelsen kan imidlertid ankes, opplyser Fifa.
Sør-Afrikas neste kamp spilles mot Tsjekkia torsdag kveld.
(©NTB)
