Connect with us

NTB

Washington Post: Trumps ballsal blir stadig dyrere

Ballsalen som Donald Trump bygger der østfløyen av Det hvite hus tidligere sto, kommer til å koste 600 millioner dollar, hvorav skattebetalerne må sørge for halvparten. Ballsalen som Donald Trump bygger der østfløyen av Det hvite hus tidligere sto, kommer til å koste 600 millioner dollar, hvorav skattebetalerne må sørge for halvparten.

Publisert

den

Byggingen av ballsalen ved Det hvite hus fortsetter. Bildet ble tatt torsdag i forrige uke. Foto: Julia Demaree Nikhinson / AP / NTB

Ballsalen som Donald Trump bygger der østfløyen av Det hvite hus tidligere sto, kommer til å koste 600 millioner dollar, hvorav skattebetalerne må sørge for halvparten.

Trump: Det skriver Washington Post tirsdag. Avisen viser til en kopi av et detaljert kostnadsoverslag som entreprenøren Clark Construction har laget til Trump-administrasjonen.

Trump har tidligere anslått at prisen ville bli på 400 millioner dollar og bedyret at hele beløpet kom til å bli dekket av ham selv og andre private bidragsytere.

Prosjektet ble iverksatt i fjor da Trump med minimalt forvarsel og uten å konsultere Kongressen rev hele den historiske østfløyen.

I en uttalelse til nyhetsbyrået AFP tirsdag insisterer Det hvite hus på at det fortsatt er Trump og andre givere som står for mesteparten av utgiftene.

Annonse

– President Trump og sjenerøse amerikanske patrioter finansierer ballsalen for om lag 400 millioner dollar, noe som vil sikre en passende arena for presidenter i framtidige generasjoner, sier talsperson Davis Ingle.

Da Trump først lanserte ideen, sa han at det kom til å koste 200 millioner dollar. Senere har han oppjustert beløpet til 400 millioner dollar.

I et sammendrag som ble laget for Det hvite hus i mars, ble det imidlertid anslått at totalkostnaden blir på 600 millioner dollar, inkludert omfattende sikkerhetstiltak. Her sto det også at kun 293 millioner dollar kom fra «private kilder», ifølge Washington Post.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige