NTB
Storeslem for Nationaltheatret: Tre Heddapriser til «Sykdom og sosial nød»
Dag Johan Haugeruds ærlige stykke om all slags sykdom og elendighet vi mennesker kan komme ut for, gjorde det stort i årets Hedda-utdeling. Dag Johan Haugeruds ærlige stykke om all slags sykdom og elendighet vi mennesker kan komme ut for, gjorde det stort i årets Hedda-utdeling.

Dag Johan Haugeruds ærlige stykke om all slags sykdom og elendighet vi mennesker kan komme ut for, gjorde det stort i årets Hedda-utdeling.
Innenriks: Filmskaper og forfatter Haugerud, som har skrevet stykket og står for regi, fikk prisen for beste scenetekst. Stykket var også hans regidebut. Mange kjenner allerede filmskaperen fra flere filmsuksesser, blant annet «Drømmer» som fikk Gullbjørnen i Berlin.
– En dialogens mester gjør den naturlige samtalen til kamparena i et verbalt scenefyrverkeri, skriver Hedda-juryen i sin begrunnelse.
– Omsorgsarbeid
Petronella Barker fikk prisen for beste skuespiller for sin innsats i stykket. Nationaltheatret fikk prisen for beste teaterforestilling.
– Aldri har vi ledd så hjertelig av inkontinens og livsendrende sykdom, og sjelden har en teaterdebutant og et samstemt ensemble spilt hverandre bedre, sier juryen.
De karakteriserte forestillingen som omsorgsarbeid på scenekunstens premisser.
Forestillingen «Sykdom og sosial nød» er både morsom og ærlig. Den handler om sykdom og uhelse, klassetilhørighet og det å være medmenneske.
Æresprisen til Lygre
Heddakomiteens ærespris gikk til dramatikeren Arne Lygre. Han får prisen blant annet for hvordan han har løftet norsk dramatikk til store internasjonale høyder.
– Han skildrer menneskets evne til å se seg selv og andre i nye sammenhenger, og beriker og inspirerer norsk og europeisk scenekunst.
Heddaprisene ble delt ut på Nationaltheatret søndag ettermiddag. Prisene er blitt delt ut siden 1998. I år var det til sammen 43 nominerte til 13 priser.
Kveldens konferansierer var operasangeren Adrian Angelico og skuespiller Kjersti Tveterås.
Molde og Trøndelag
Teatret Vårt i Molde hadde sikret seg flest nominasjoner før søndagens utdeling. Spesielt hadde tolkningen av Henrik Ibsens «Peer Gynt» utmerket seg. Her fikk Victoria Meirik prisen for beste regi for sitt minimalistiske og nedstrippede regigrep.
– Vi får ny innsikt og bedre forståelse av mennesket bak den oppblåste skrytepaven Peer Gynt, sa juryen da prisen ble delt ut.
Trondheim og Trøndelag Teater fikk prisen for beste scenografi og kostyme til Maya Livingstone. I tillegg ble det delt ut en egen pris for særlig kunstnerisk innsats til forestillingen «Eg er vinden», et samarbeid med Teater Manu, der deler ble tolket med tegnspråk.
Best for barn
Prisen for beste barneforestilling gikk til «Oil-Dino-Du» av Roza Moshtaghi og Ronak Moshtaghi.
– Barna gjøres til medskapere av scenografien i denne lekne, godt koreograferte forestillingen. De voksne utøverne er sleipe og frekke, forholdet mellom barn og voksen snus på hodet til skrekkblandet fryd og med stor iver hos de små, sier juryen.
Stykket, som er et samarbeid mellom Kloden teater og den kulturelle kulturskolen, kan sees i Trondheim til høsten.
(©NTB)