Lokalt
Øvde på sabotasje og krigsscenario ved Westcon

Sirener, uniformerte mannskaper og skadde markører preget området ved Westcon i Ølen da Sivilforsvaret, Heimevernet og industrivernet gjennomførte en større beredskapsøvelse torsdag.
Beredskap: Øvelsen tok utgangspunkt i et krigsscenario der en samfunnsviktig virksomhet var utsatt for sabotasje.
Fant mistenkelig pakke
Scenarioet gikk ut på at det var funnet en mistenkelig pakke merket med symbol for radioaktiv stråling på Westcon-området.
Flere personer var skadd, og mannskaper fra Sivilforsvaret i Vindafjord ble sendt inn sammen med Heimevernet og industrivernet, melder Grannar.
Trente på søk og redning
Øvelsen omfattet blant annet søk etter radioaktive stoffer, redning av skadde og sikring av området.
Ifølge Sivilforsvaret var målet å trene samhandling mellom ulike aktører som kan bli involvert i større hendelser.
Del av totalforsvarsåret
Øvelsen er en del av totalforsvarsåret 2026, der målet er å styrke samfunnets evne til å forebygge og håndtere kriser og krig.
Distriktssjef Mariann Svanes i Rogaland sivilforsvarsdistrikt sier til Grannar at både offentlige, private og frivillige aktører har viktige roller i totalforsvaret.
Første øvelse med Heimevernet
Dette var første gang Sivilforsvaret og Heimevernet øvde sammen på denne måten i området.
Heimevernet hadde ansvar for å sikre området, slik at Sivilforsvaret kunne gå inn med hjelperessurser.
Storøving i Rogaland
Øvelsen inngår i storøvelsen «Sverd i fjell», som omfatter flere kommuner i Rogaland.
Totalt deltar rundt 900 tjeneste- og vernepliktige i øvelsen, der det trenes på blant annet evakuering, farlige stoffer, søk og redning og bortfall av elektronisk kommunikasjon.