Connect with us

Lokalt

Idretten vil gi 42 norske idrettsanlegg ekstra pengeløft – skal løse skrikende behov

Norsk idrett har plukket ut 42 idrettsanlegg det er ønskelig å øremerke ekstra penger til i årene som kommer. Her er hele listen. Norsk idrett har plukket ut 42 idrettsanlegg det er ønskelig å øremerke ekstra penger til i årene som kommer. Her er hele listen.

Publisert

den

Norsk idrett har plukket ut 42 idrettsanlegg det er ønskelig å øremerke ekstra penger til i årene som kommer. Her er hele listen.

Haugesund: Arbeidet med listen over anlegg det for idretten er særdeles viktig å få realisert, er del av et nytt nasjonalt anleggspolitisk program. Målet er at det som omtales som strategisk viktige anlegg, skal få ekstra spillemidler.

Bakteppet er at det er et skrikende behov for flere idrettsanlegg, samtidig som det har vist seg ekstra vanskelig å komme i mål med enkelte større anleggsprosjekter.

Det femårige programmet som nå er vedtatt av styret i Norges Idrettsforbund, peker på 42 anlegg det er ønskelig å få på plass i løpet av perioden. Listen inneholder anlegg i alle landets fylker.

«Dette er anlegg med god lokal forankring og som er viktige for utvikling av mange forskjellige idretter», skriver idrettsforbundet.

Annonse

Tydelige signaler

I tillegg til de 42 enkeltanleggene har idrettsstyret også definert tre anleggstyper det også er ønskelig at skal motta ekstra spillemidler. Dette dreier seg om isanlegg og tennishaller samt det som omtales som «aktivitetssaler som tilleggsarealer til idrettshaller».

– Vi mangler isanlegg og tennishaller i mange kommuner, da det bygges få slike anlegg. Vi har derfor valgt å ikke peke på noen konkrete kommuner for disse anleggene. Her er det opp til de forskjellige kommunene og idrettslagene å gripe muligheten, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai og legger til:

– Mange innendørsidretter sliter med tilgang til gode trenings- og konkurranseanlegg. En svært kostnadseffektiv måte å øke anleggskapasiteten for disse, er å bygge mindre tilleggsarealer til idrettshallene. Mange idretter og idrettslag kan trene i mindre saler og i spesialrom i stedet for i selve idrettshallen. Ved å bygge slike ekstra rom, frigjør vi også tid i selve hallen til andre idretter og idrettslag.

Bakgrunnen for de tydelige signalene som ligger i det nye anleggsprogrammet, er at idretten har fått beskjed om å være tydeligere i prioriteringene av hvilke anlegg det er et særskilt behov for.

Idrettspresidenten mener man nå har svart ut dette.

Annonse

Vil omfordele spillemidler

Nå sparkes ballen tilbake til myndighetene. Idretten ønsker seg at ti prosent av spillemidlene som årlig går til anleggsbygging, blir øremerket anleggene det er ekstra stort behov for.

Summen det er snakk om utgjør opp mot 250 millioner i kroner i året.

Dersom idrettens ønske innfris, vil en langt høyere andel av byggekostnadene ved de prioriterte anleggene kunne dekkes gjennom spillemidler.

– Disse 42 anleggene trenger først og fremst det gode spleiselaget for å kunne starte byggingen, og her vil ekstra spillemidler utover de ordinære spillemidlene få en viktig rolle. Vi har et mål om at disse skal kunne få finansiering over spillemidlene tilsvarende 40 prosent av normal anleggskostnad, sier idrettspresident Al-Samarai.

Anleggene på listen er disse:

Startbane Hunderfossen (Ake-, bob- og skeleton), Lillehammer

Annonse

Hunndalen (Basishall), Gjøvik

Nye Frænahallen (Basishall), Hustadvika

Haugaland Klatre og Turn (Basishall), Haugesund

Leangen aktivitetshus (Basishall), Trondheim

Melbo Turnhall (Basishall), Hadsel

Annonse

Mortensrudprosjektet (cricketanlegg), Oslo

Agder Arena (Fleridrettshall), Kristiansand

Stamneshallen B (Fleridrettshall), Alstahaug

Campus Ekeberg (Fleridrettshall), Oslo

Slettebakken (Fleridrettshall), Bergen

Annonse

Eberg idrettspark (Fleridrettshall), Trondheim

Voldsløkka idrettspark (Fleridrettshall/Basishall), Oslo

Nasjonalt treningsanlegg (Fotballanlegg), Nordre Follo/Asker

Spire Arena (Fotballhall), Stange

Storhall Tromsø (fotballhall), Tromsø

Annonse

Storhall Ofoten (fotballhall), Narvik

Mortensrudprosjektet (Friidrettshall), Oslo

Kjølnes (friidrettshall), Porsgrunn

Krohnsminde idrettspark (Kampidrettsanlegg), Bergen

Stamneshallen B (Klatreanlegg), Alstahaug

Annonse

Haugaland Klatre og Turn (Klatreanlegg), Haugesund

Vear (Klatreanlegg), Tønsberg

Notodden Motorsportanlegg, Notodden

Padelhall, Kristiansund

Grønkjær (Para-skianlegg), Notodden

Annonse

Årungen (Ro- og padleanlegg), Ås

Krohnsminde idrettspark (Rugbyanlegg), Bergen

Rytteranlegg, Sandnes

Haugaland Hestesportarena 2 (Rytteranlegg), Tysvær

Bekkevold Ridehall (Rytteranlegg), Fredrikstad

Annonse

Agder Arena (Sandvolleyballanlegg), Kristiansand

Rulleskianlegg Kirkenes (Skianlegg), Sør-Varanger

Campus Ekeberg (Skytehall), Oslo

Snowboardcross Anlegg, Kongsberg

Stamneshallen B (Squashanlegg), Alstahaug

Annonse

HTK hallen (Svømmeanlegg), Haugesund

Moholt basseng (Svømmeanlegg), Trondheim

Førdehuset (Svømmeanlegg), Sunnfjord

Helgeland Bikepark (Sykkelanlegg), Alstahaug

Leangen aktivitetshus (Vektløftingsanlegg), Trondheim

Annonse

Gardermoen Wavepool, Ullensaker

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige