Connect with us

NTB

Det internasjonale ishockeyforbundet må skrote Russland-nekt – nytt vedtak kreves

Russland er fortsatt utestengt fra alle internasjonale mesterskap i ishockey, men det kan det bli en endring på kommende sesong. Russland er fortsatt utestengt fra alle internasjonale mesterskap i ishockey, men det kan det bli en endring på kommende sesong.

Publisert

den

Russland har utestengt fra internasjonal ishockey, men det kan snart endre seg. Bildet er fra en OL-kamp i Gangneung i Sør-Korea i 2018. Foto: Frank Franklin II / AP / NTB

Russland er fortsatt utestengt fra alle internasjonale mesterskap i ishockey, men det kan det bli en endring på kommende sesong.

Sport: I januar bestemte styret i Det internasjonale ishockeyforbundet (IIHF) at Russland også skulle være utestengt i 2026/27-sesongen. Russland anket umiddelbart avgjørelsen til forbundets disiplinærkomité.

Fredag kom det fram at komiteen har annullert styrets januarbeslutning, men det betyr ikke at Russland er blitt tatt inn i varmen igjen.

Disiplinærkomiteen ber styret ta en ny beslutning om russisk deltakelse basert på faktorer som for eksempel trygghet, sikkerhet og sportslige planer.

Styret i IIHF sier at de vil innhente relevant informasjon, og deretter avgjøre hva som skal skje med Russland fra mesterskap til mesterskap, uavhengig om det er snakk om voksenidrett eller aldersbestemt idrett i sesongen 2026/27.

Annonse

Situasjonen rundt Belarus er mer avklart. Der har IIHF bestemt at de skal gradvis integreres igjen, og at de kan delta i U18-mesterskapene for både menn og kvinner. Det er ennå ikke tatt noen avgjørelse om Belarus og mesterskap ut over det.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige