Connect with us

Lokalt

Kommunene i mål med lønnsoppgjøret på overtid

Natt til fredag ble en storstreik i kommunene avverget. Flere timer senere kom også partene i Oslo kommune til enighet. Dermed gjenstår kun statsoppgjøret. Natt til fredag ble en storstreik i kommunene avverget. Flere timer senere kom også partene i Oslo kommune til enighet. Dermed gjenstår kun statsoppgjøret.

Publisert

den

Forhandlingslederne fra KS, LO, Unio, YS og Akademikerne samlet før årets lønnsforhandlinger. Foto: Javad Parsa / NTB

Natt til fredag ble en storstreik i kommunene avverget. Flere timer senere kom også partene i Oslo kommune til enighet. Dermed gjenstår kun statsoppgjøret.

Innenriks: Partene i kommuneoppgjøret meldte om enigheten klokka 1.15 natt til fredag. Det omfattet rundt to tredeler av de nærmere 15.000 som kunne bli tatt ut i streik fra fredag morgen.

– Det er gledelig for alle parter, og ikke minst for innbyggerne som vil få tjenester som normalt, sa KS’ arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø.

I 9.30-tiden ble også partene i Oslo kommune, som er eget tariffområde, enige om et oppgjør med en ramme på 4,4 prosent.

Minst 24.000 til alle i Oslo kommune

Oppgjøret blant de ansatte i hovedstaden innebærer minst 24.000 kroner eller 4,15 prosent. Avtaleteksten er modernisert, og nattillegget er forlenget fra klokken 6 til 8, opplyser partene i pressemeldinger. All økonomi forhandles sentralt i kommunen, og det settes dermed ikke av penger til lokale oppgjør.

Annonse

– Dette er et resultat som gir økt kjøpekraft for alle LO-medlemmer i Oslo kommune, samtidig som vi sikrer de lavtlønte et ekstra løft. Dette har vært et viktig krav, sier Per Egil Johansen, forhandlingsleder for LO Kommune Oslo.

Oppgjøret innebærer en reallønnsvekst dersom prisveksten blir på 3,2 prosent som anslått.

– Jeg vil gi honnør til de fire forhandlingssammenslutningene for innsatsen i meklingen. Det har vært vanskelige diskusjoner underveis, men partene har vært konstruktive og vist evne til å finne løsninger, sier forhandlingssjef i Oslo kommune, Harald Nævdal.

LO: Hele laget av ansatte får bedre råd

I kommuneoppgjøret for resten av landet ble partene også enige om et oppgjør med en ramme på 4,4 prosent, som i frontfaget. De er også enige om at det i 2027 skal settes av penger til lokale forhandlinger.

– Enigheten gir reallønnsvekst og sikrer lærernes arbeidstidsavtale, sier leder Tonje Leborg i Akademikerne kommune.

Annonse

De ble også enige om å forlenge arbeidstidsavtalen til lærere, slik at lærere får betalt for større del av arbeidstiden.

– Vi har reddet arbeidstidsavtalen i skolen, og vi har stått imot presset på endringer i arbeidstidsorganiseringen i helse. Samtidig får våre medlemmer reallønnsøkning, sier Unios forhandlingsleder, Geir Røsvoll.

– Hele laget av ansatte får bedre råd. Samtidig har vi stoppet arbeidsgivers krav om å ensidig fastsette turnus og arbeidstid, sier Helene Harsvik Skeibrok, leder av LO Kommune og Fagforbundet.

21.600 til kommuneansatte

Ifølge KS innebærer oppgjøret reallønnsvekst for alle og et løft for kvelds-, helg- og nattevakter. I likhet med enigheten i Oslo kommune, blir nattillegget forlenget fra klokken 6 til 8. Det generelle lønnstillegget blir på minst 21.600 kroner.

– Vi har fått gjennomslag for viktige krav og fått stoppet arbeidsgivers forsøk på å svekke arbeidstidsbestemmelsene, sier Trond Ellefsen, leder i YS Kommune og forbundsleder i Delta.

Annonse

Kommuneoppgjøret er mellom KS som arbeidsgiver og LO, YS, Unio og Akademikerne som arbeidstakere, og det gjelder 14 av landets 15 fylker og 356 av landets 357 kommuner.

Ett oppgjør gjenstår

Fredag morgen pågår fortsatt meklingen i lønnsoppgjøret i staten. Også det hadde frist ved midnatt, og fagforeningene har varslet streik dersom partene ikke blir enige.

Meklingsfrist for statsoppgjøret er ved midnatt natt til fredag. Fra før har altså LO varslet at 1186 vil gå ut i streik fra fredag morgen, Akademikerne tar ut 900, YS 344 og Unio 93.

Sistnevnte har varslet en opptrapping fra mandag, der 600 Unio-medlemmer blir tatt ut i streik – blant annet store deler av Utrykningspolitiet.

I statsoppgjøret kompliseres meklingen av at det er to separate tariffavtaler – én mellom Unio og Akademikerne, og én mellom LO og YS. Sistnevnte – og staten – ønsker å gå tilbake til én avtale slik det var før 2016.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige