Lokalt
Hotell- og restaurantstreiken over også for Parat – fikk ikke noe ekstra til lavtlønte
I natt var hotell- og restaurantstreiken over for de fleste som var tatt ut – nemlig medlemmer av Fellesforbundet. Nå er også Parat blitt enige med NHO. I natt var hotell- og restaurantstreiken over for de fleste som var tatt ut – nemlig medlemmer av Fellesforbundet. Nå er også Parat blitt enige med NHO.

I natt var hotell- og restaurantstreiken over for de fleste som var tatt ut – nemlig medlemmer av Fellesforbundet. Nå er også Parat blitt enige med NHO.
Innenriks: Natt til torsdag ble Fellesforbundet og NHO Reiseliv enige om et generelt tillegg og et lavlønnstillegg på til sammen 10,50 kroner mer i time. Dermed gikk rundt 9000 tilbake på jobb etter seks ukers konflikt.
Parat valgte i første omgang å streike videre med sine 350 medlemmer. De har forsøkt å forhandle fram et eget bransjetillegg på ytterligere 2 kroner i timen – uten å lykkes.
– Vi har ikke klart å få aksept for et slikt tillegg. Parat mener denne bransjen må heves lønnsmessig, og at et slikt bransjetillegg kunne vært starten på et langsiktig løft, sier Parats forhandlingsleder Lars Petter Larsen i en pressemelding.
Han sier det ble umulig å streike videre uten Fellesforbundet – men at hovedkravet står fast:
– Det er helt i tråd med frontfagsmodellen å gi ekstra tillegg i bransjer som over tid har blitt hengende etter i lønnsutviklingen, slik hotell- og restaurantansatte er et eksempel på.
Parat-leder Unn Kristin Olsen berømmer medlemmene som har stått i kampen over så mange uker.
– Det er en stor belastning å streike og det å stå opp mot egen arbeidsgiver, selv for en rettferdig kamp for lønn og forskuttering av sykelønn på linje med majoriteten av norsk arbeidsliv, sier Olsen.
