Connect with us

NTB

Ishockeygutta senket Danmark – poengtap i siste sekund kan koste gunstig VM-kvartfinale

Norge hadde tre poeng dypt i lomma, men i siste sekund skaffet Danmark spilleforlengelse i ishockey-VM. Der ble Michael Brandsegg-Nygård norsk matchvinner. Norge hadde tre poeng dypt i lomma, men i siste sekund skaffet Danmark spilleforlengelse i ishockey-VM. Der ble Michael Brandsegg-Nygård norsk matchvinner.

Publisert

den

Jacob Berglund i aksjon for Norge mot Danmark i ishockey-VM tirsdag. Foto: Anthony Anex / Keystone / AP / NTB

Norge hadde tre poeng dypt i lomma, men i siste sekund skaffet Danmark spilleforlengelse i ishockey-VM. Der ble Michael Brandsegg-Nygård norsk matchvinner.

Sport: Han avgjorde til 4-3 etter kun 13 sekunder, men seieren kom med en bismak. To poeng i stedet for tre kan koste Norge 2.-plassen i pulje B og en gunstig kvartfinale.

Svaret på det kommer senere tirsdag. Tsjekkia kan da gå forbi Petter Thoresens menn med seier over Canada.

Torsdag spiller Norge sin første VM-kvartfinale på 14 år. Blir laget nest best i sin pulje, venter det utslagskamp mot USA, Østerrike eller Latvia.

Tinus Luc Koblar (18) tok Norge effektivt i ledelsen drøyt halvveis ut i første periode. Unggutten var våken på et blokkert skudd fra Andreas Martinsen og styrte pucken til side for keeper.

Annonse

Stortalentet har notert målpoeng i seks av Norges VM-kamper i Sveits. Koblar scoret også mot Slovakia, Italia og Canada.

Målet kom på et tidspunkt da Norge ikke var helt på topp.

– Vi har all grunn til å være fornøyde med å lede 1-0, for jeg synes vi flyr rundt som hugærne høns. Vi har mistet litt av fokuset og må bli nøyere uten puck, sa landslagstrener Petter Thoresen til Viaplay i pausen.

Våknet

Han fikk ikke umiddelbar respons, og måtte se danske Joachim Blichfeld pirke inn utligningen åtte minutter ut i midtperioden. Det gjorde han på en puck som først hadde gått mellom beina på Norges målvakt Henrik Haukeland.

– Nå må Norge våkne, utbrøt Viaplays kommentator Kasper Wikestad.

Annonse

Baklengsmålet fikk fart på det norske laget, og i overtall satte Martinsen inn sin første scoring i årets VM. Han fikk pucken feilvendt mot mål, snudde om og avsluttet sikkert.

Få minutter senere la Norges store VM-yndling Koblar på til 3-1.

– Eventyret Koblar! I den sekvensen var det veldig mye bra, sa Viaplays hockeyekspert Ole Eskild Dahlstrøm.

Matchstraff

Like etter tente Blichfeld ny spenning på et hardt skudd mot en sjanseløs Haukeland. Målet kom da Norge var i undertall.

I tredje periode fikk danskenes Phillip Schultz matchstraff for å ha taklet Christian Kåsastul svært stygt. Danmark måtte spille de neste fem minuttene med et redusert lag.

Annonse

Norge slurvet en del i sluttfasen, og Haukeland berget resultatet med en eminent redning. Men i siste sekund sprakk det likevel.

På kvartfinaleveien har Norge også slått Slovenia, Italia, Sverige og Tsjekkia. I tillegg ble det poeng mot Canada i et overtidstap.

I fjor tok Danmark seg til en sensasjonell VM-semifinale, men i Fribourg har de ikke vært i nærheten av å følge opp bragden. I stedet er Norge blitt den nye overraskelsen.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige