Connect with us

Lokalt

Blindeforbundet slår alarm om TT-kutt

Publisert

den

Blindeforbundets forbundsleder Terje Andre Olsen. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Norges Blindeforbund Rogaland frykter at regjeringens forslag kan svekke TT-ordningen for blinde og svaksynte. Nå ber de Rogalandsbenken gripe inn.

TT-ordningen: Norges Blindeforbund Rogaland reagerer kraftig på regjeringens forslag om å innlemme den utvidede TT-ordningen i fylkeskommunenes rammetilskudd.

Forbundet mener dette skjer uten dialog med brukerorganisasjonene, og advarer mot at ordningen kan bli svekket dersom statlige, øremerkede midler forsvinner.

Frykter større forskjeller

TT-ordningen gir personer med funksjonsnedsettelse tilgang til tilrettelagt transport.

For blinde og svaksynte er ordningen avgjørende for å kunne delta i samfunnet på lik linje med andre, skriver Norges Blindeforbund Rogaland.

Annonse

De peker på at mange verken kan kjøre bil selv eller bruke kollektivtransport på en trygg og tilgjengelig måte.

Viktig i hverdagen

Blindeforbundet mener TT-ordningen handler om langt mer enn transport.

Ordningen gjør det mulig å delta på sosiale aktiviteter, utføre daglige gjøremål og følge opp egne barn på skole- og fritidsaktiviteter.

Forbundet frykter at bortfall av øremerkede midler kan føre til større geografiske forskjeller og en gradvis svekkelse av tilbudet.

Usikkerhet i Rogaland

Rogaland er nylig blitt innlemmet i den utvidede TT-ordningen etter mange års arbeid.

Annonse

Ifølge Norges Blindeforbund Rogaland opplever brukerne nå stor usikkerhet om hva som skjer videre dersom finansieringen endres.

Forbundet mener saken er særlig alvorlig fordi Norge er forpliktet gjennom CRPD til å sikre likestilling og deltakelse for personer med funksjonsnedsettelse.

Ber Rogalandsbenken ta grep

Norges Blindeforbund Rogaland har bedt Rogalandsbenken arbeide for at den utvidede TT-ordningen videreføres med øremerket statlig finansiering.

De ber også om en utredning av nasjonal forvaltning gjennom NAV, for å sikre lik behandling uavhengig av bosted.

– TT-ordningen er et avgjørende likestillingsverktøy. Å svekke den vil redusere frihet, selvstendighet og samfunnsdeltakelse for mange mennesker med synsnedsettelse, skriver Norges Blindeforbund Rogaland.

Annonse
Les mer
Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige