NTB
Rapport: Mange norske jøder skjuler sin identitet
Antisemittismen øker i Norge, og det fører til at mange jøder skjuler identiteten sin, ifølge en fersk rapport. Antisemittismen øker i Norge, og det fører til at mange jøder skjuler identiteten sin, ifølge en fersk rapport.

Antisemittismen øker i Norge, og det fører til at mange jøder skjuler identiteten sin, ifølge en fersk rapport.
Innenriks: – Vi var kjent med at antisemittismen i Norge har blitt sterkere i tiden etter 7. oktober 2023. Nå har vi fått dokumentert hvordan jødene selv opplever situasjonen. Det er viktig kunnskap for oss, sier kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran (Ap) i en pressemelding.
Det er Senter for studier av holocaust og livssynsminoriteter som står bak rapporten «Jødisk liv og antisemittisme i Norge». Den er en oppfølging av regjeringens handlingsplan mot antisemittisme.
I rapporten kommer det fram at mange jøder skjuler sin identitet. Dermed blir en allerede svært liten norsk minoritet enda mindre synlig.
– Et gjennomgående funn er at mange opplever en tydelig forskyvning i hva som anses som sosialt akseptabelt å si og mene om jøder. Flere beskriver dette som en normalisering av jødefiendtlige holdninger, heter det i rapporten.
Jødiske skolebarn er spesielt sårbare, og foreldre forteller at barna opplever ulike former for ekskludering i klasserom og i skolegården.
Det bekymrer Skjæran.
– Vi har alle ansvar å motvirke antisemittisme. Dette er et samfunnsansvar, sier han.
(©NTB)