Lokalt
Ny rapport viser hvor lakselusa sprer seg

Havforskingsinstituttet har kartlagt hvordan lakselus sprer seg mellom oppdrettsanlegg. Nå håper forskerne at resultatene kan hjelpe næringen med å sette inn tiltak der de virker best.
Lakselus: En ny rapport fra Havforskingsinstituttet viser hvilke oppdrettsanlegg som bidrar mest til spredning av lakselus, og hvilke anlegg som mottar mest smitte fra andre lokaliteter.
Rapporten er laget etter spørsmål fra oppdrettsnæringen selv.
Forskerne har brukt modeller som viser hvordan lakseluslarver blir fraktet med havstrømmer mellom anlegg.
Kan målrette tiltak
Forskningssjef Ingrid Askeland Johnsen sier at Havforskingsinstituttet allerede hadde modeller for hvordan lakselus fra oppdrettsanlegg påvirker villfisk.
Dermed kunne modellene også brukes til å se på smitte mellom oppdrettsanlegg.
Rapporten viser både hvor mange lakseluslarver som slippes ut fra hver lokalitet, og hvor mange som når fram til andre anlegg.
Varmen ga ekstra mye lus
Lakselus trives ekstra godt når sjøtemperaturen er høy.
Ifølge Johnsen ble sjøvannet rekordvarmt i fjor, og varmen holdt seg utover høsten. Det ga lusene gode forhold over lengre tid enn vanlig.
Resultatet ble mye lus og en stor jobb for mange oppdrettere som skulle holde nivået nede i anleggene.
Bruker avanserte modeller
Forskerne har brukt innrapporterte data om temperatur, antall hunnlus på oppdrettsfisken og hvor mye fisk som står på hver lokalitet.
Ut fra dette har de beregnet utslipp av lakseluslarver, hvordan larvene blir fraktet med strømmen, og hvor de kan være smittsomme for fisk.
Utviklingen og adferden til lakselusa påvirkes blant annet av temperatur, lys og saltinnhold i vannet.
Store variasjoner i fjordene
Modellene viser at spredningen kan endre seg mye på kort tid.
Ifølge forskerne skjer det store endringer bare i løpet av ett døgn. Dette er typisk i fjorder, der vind, tidevann og vannføring hele tiden påvirker vannmassene nær overflaten.
Resultatene i rapporten viser gjennomsnittet over ett år, men variasjonene fra time til time er tatt med i beregningene.
Ikke vurdert smitte til villfisk
Forskerne understreker at denne rapporten bare handler om smitte mellom oppdrettsanlegg.
Smitte til villaks, sjøaure og sjørøye er ikke vurdert i denne rapporten.
Johnsen påpeker likevel at lus fra et anlegg kan påvirke villfisk, selv om det samme anlegget ikke nødvendigvis smitter et naboanlegg.
Opp til næringen
Havforskingsinstituttet mener rapporten kan brukes til å vurdere hvor tiltak mot lakselus bør settes inn.
Forskerne har identifisert hvilke anlegg som produserer og sprer mest lus. Nå mener de det er opp til næringen å rette innsatsen dit den gir størst effekt.
Samtidig tar forskerne forbehold om at enkelte anlegg har tatt i bruk nedsenkede merder. Slike løsninger kan redusere luseproblemet, men det finnes ikke et nasjonalt register over hvilke anlegg som bruker denne teknologien.
