Lokalt
Færre bekymringsmeldinger til barnevernet i Karmøy – sakene blir mer komplekse

Karmøy og Bokn barnevernstjeneste mottok færre bekymringsmeldinger i 2025. Samtidig opplever tjenesten at sakene som kommer inn er mer sammensatte og krevende.
Barnevern: Tilstandsrapporten for 2025 ble denne uken lagt fram for politikerne i hovedutvalg for helse og omsorg i Karmøy.
Rapporten viser at antall bekymringsmeldinger falt fra 983 i 2024 til 826 i fjor.
Politiet melder mest om ungdom
Ifølge rapporten er politiet den instansen som sender flest bekymringsmeldinger til barnevernet. Dette gjelder særlig ungdom mellom 13 og 17 år.
Meldingene handler ofte om rus, kriminalitet og ungdommens egen atferd.
For de yngste barna er det foreldrene selv og barnehagene som melder oftest. Her dreier sakene seg gjerne om psykiske lidelser og rusproblemer hos foresatte.
Flyttet sammen i nye lokaler
Barnevernstjenesten har det siste året vært gjennom store organisatoriske endringer.
I desember flyttet mottak, hjelpetiltak, omsorg og Familiesenteret sammen i felles lokaler i Karmøygården i Kopervik for å styrke samarbeidet.
Ved utgangen av året hadde tjenesten 56 fast ansatte. I tillegg får totalt 258 personer utbetalt lønn eller godtgjørelse hver måned, inkludert fosterhjem og besøkshjem.
Færre akuttplasseringer
Rapporten viser samtidig gode resultater på flere områder.
Alle innkomne meldinger ble avklart innen den lovpålagte fristen på sju dager. Antall undersøkelser som måtte forlenges til seks måneder ble halvert sammenlignet med året før.
Barnevernet registrerte også færre akuttplasseringer. Tjenesten mener foreldrestøttende tiltak og bruk av egen akuttleilighet har bidratt til dette.
Vil avslutte saker tidligere
Barnevernet peker samtidig på økte kompetansekrav og behov for tettere samarbeid mellom kommunale tjenester framover.
I 2026 skal tjenesten ha sterkere fokus på økonomi og ressursbruk. Målet er blant annet å avslutte saker tidligere når det vurderes som faglig forsvarlig, og heller henvise familier videre til kommunens lavterskeltilbud.
Avdelingsleder Maria Sæle fikk ros fra politikerne etter presentasjonen av rapporten.
