Connect with us

Lokalt

Haugesund utvider skjenketiden under fotball-VM

Publisert

den

Indre kai, Haugesund. FOTO: E. Solberg / Radio Haugaland

Et flertall i Haugesund bystyre har vedtatt å utvide skjenketidene under fotball-VM for herrer i 2026. Vedtaket ble gjort onsdag kveld.

Politikk: Saken skapte debatt i bystyret, der flere tok opp forholdet mellom fotballkultur, alkohol og folkeliv.

Mener pubene er viktige møteplasser

Bystyremedlem Bjørn Gunnar Husby fra Venstre forsvarte utvidelsen og beskrev pubene som moderne forsamlingshus der folk møtes på tvers av alder og bakgrunn.

Han mener fotball handler om langt mer enn selve kampen på banen, og trekker fram fellesskap, vennskap og tilhørighet som en viktig del av supporterkulturen.

– Fotball og øl er kultur

I innlegget sitt sa Husby at fotball og øl for mange er en viktig kultur og sosial arena.

Annonse

Han viste samtidig til at alkohol må håndteres ansvarlig, men at løsningen ikke er å gjøre fotball-VM til en stille TV-opplevelse hjemme bak lukkede gardiner.

Vedtok utvidede tider

Bystyret stemte til slutt for å utvide skjenketidene under mesterskapet i 2026.

Fotball-VM for herrer arrangeres sommeren 2026 i USA, Canada og Mexico.

Live
Neste
Spilles
Forrige