NTB
Norsk ambulansefly til virusskipet på Tenerife
Norge er blant landene som sender fly til den spanske øya for å potensielt frakte passasjerer fra viruscruiset til sine respektive hjemland. Norge er blant landene som sender fly til den spanske øya for å potensielt frakte passasjerer fra viruscruiset til sine respektive hjemland.

Norge er blant landene som sender fly til den spanske øya for å potensielt frakte passasjerer fra viruscruiset til sine respektive hjemland.
Innenriks: – DSB har sendt et ambulansefly med personell trent for spesialtransport av blant annet med høyrisikosmitte til Tenerife i forbindelse med utbruddet av hentavirus på det nederlandske skipet MS Hondius, skriver Direktoratet for samfunnssikkerhet (DSB) i en melding på sine nettsider søndag formiddag.
Pressevakt Tore Kamford i DSB bekreftet også opplysningene til VG søndag morgen.
Flyet står i beredskap på Tenerife, slik at det raskt kan tas i bruk ved eventuelt behov.
– Dette samarbeidet understreker styrken i europeisk solidaritet og det felles engasjementet for å beskytte folkehelsen, heter det i meldingen.
Kom fra Oslo
Ifølge informasjon på Flightradar.com, kom flyet fra Oslo til Tenerife lørdag kveld, etter en mellomlanding i Bilbao.
Flyet har tidligere blitt benyttet til en rekke transporter, inkludert av smittepasienter. Det har også vært med på å hente alvorlig syke ukrainere til Norge for helsehjelp.
Det ombygde Cessna-flyet har plass til to liggende og én til tre sittende pasienter.
– Ingen norske passasjerer
Det aktuelle flyet, NOJAHIP, driftes av Norge, men eies av EU.
– Flyet benyttes innenfor rammene av EUs ordning for sivil beredskap (UCPM). Det er EU som beslutter aktivering av flyet, og EUs krisekoordineringssenter (ERCC) har nå på forespørsel fra Spania aktivert flyet etter føre-var-prinsippet, opplyser Kamford til VG.
Flyet vil eventuelt brukes av aktuelle land for å frakte egne borgere hjem.
– Det er ingen norske passasjerer knyttet til skipet, og det er derfor heller ikke et spørsmål om å frakte eventuelle pasienter til Norge, heter det i meldingen på DSBs nettsider.
Liten fare i Norge
Skipet ankom Tenerife søndag morgen. Passasjerene testes av spanske myndigheter og fraktes deretter hjem.
WHO opplyste fredag at åtte personer er blitt syke, og at tre av dem er døde. De døde er et nederlandsk ektepar og en tysk kvinne.
Seks personer er bekreftet smittet av viruset, mens ytterligere to regnes som mistenkte tilfeller.
Folkehelseinstituttet (FHI) har flere ganger understreket at det er liten fare for smitte av viruset i Norge.
(©NTB)
