Connect with us

Lokalt

Reisesjokk: Én av tre nordmenn ser rødt før ferien i det hele tatt har begynt

Publisert

den

Det er veldig sannsynlig at årets sommerferie påvirkes av drivstoffproblemene etter Iran-krigen, sier EU. Her fra Kreta. Foto: Halvard Alvik / NTB

Glem flyskrekk og dårlig vær. Det er jakten på de gode prisene og de «skjulte» tilleggsgebyrene som får det til å koke hos norske ferieplanleggere.

Ferie: En fersk undersøkelse gjennomført av Kantar Sifo på oppdrag for reisebyrået Ticket, avslører at nordmenn er i ferd med å miste tålmodigheten med reisebransjens prisjungel.

Hele 33 prosent oppgir at det mest frustrerende med å bestille ferie er selve kampen for å finne en god pris.

Gebyr-raseri

Like bak kommer irritasjonen over flyselskapenes mange tilleggstjenester. Over 31 prosent av oss irriterer seg grønne over å måtte betale ekstra for bagasje og andre tillegg som tidligere var inkludert.

– Pris er den absolutte avgjørende faktoren. Folk bruker enormt med tid på å lete, og de er redde for å bli lurt, sier Tiyoneh Jah, kommunikasjonsansvarlig i Ticket.

Annonse

Frykter prishopp i Midtøsten

Uroen forsterkes av verdenssituasjonen. Mens flyselskapene foreløpig holder prisene i sjakk, henger situasjonen i Midtøsten og økte drivstoffutgifter som et mørkt skydekke over sommerferien.

Jah påpeker likevel at det finnes et lyspunkt for de som lider av «bestillings-angst»:

– Flere turoperatører garanterer nå at prisen ikke justeres i etterkant. Det betyr at den sikreste kuren mot prisfrustrasjon er å bestille tidlig.

Dette irriterer oss mest (Topp 5):

  1. Prisjakt: Umulig å finne de gode tilbudene (33,2 %)
  2. Gebyrfeller: Betale ekstra for bagasje og tillegg (31,0 %)
  3. Tidstyv: Bestillingen tar altfor lang tid (18,0 %)
  4. Sammenlignings-kaos: Vanskelig å se hvem som faktisk er billigst (17,5 %)
  5. Dårlig timing: Flytidene passer ikke med planene (16,8 %)

Kilde: Undersøkelse utført av Kantar Sifo for Ticket (18–79 år).

Live
Neste
Spilles
Forrige