NTB
Nattens viktigste nyheter
Dette er de viktigste nyhetene fra natt til tirsdag 5. mai. Dette er de viktigste nyhetene fra natt til tirsdag 5. mai.

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til tirsdag 5. mai.
USAs:
USA vil kunngjøre Norge som medlem i Kina-motvekten Pax Silica
USA planlegger denne uken å kunngjøre at Norge blir det 15. landet som slutter seg til Pax Silica, en sammenslutning av land som skal utgjøre en motvekt til Kina på områder som kritiske mineraler, teknologi og kunstig intelligens, melder nettstedet Semafor.
– Norge har verdens største pensjonsfond, og dybden som denne institusjonelle kapitalen utgjør, kombinert med kritiske mineralreserver, er viktig, sier Jacob Helberg, undersekretær for økonomiske forhold i USAs utenriksdepartement.
Pax Silica er underlagt USAs utenriksdepartement og skal være en motvekt til Kinas innflytelse. Fra før står blant andre Sverige, Finland, Storbritannia, Australia og Japan på signaturlisten.
Merz krever at Iran vender tilbake til forhandlingsbordet
Tysklands forbundskansler Friedrich Merz krever at Iran setter seg ved forhandlingsbordet etter at landet mandag angrep De forente arabiske emirater med raketter og droner for første gang siden en våpenhvile trådte i kraft for snart fire uker siden.
– Teheran må vende tilbake til forhandlingsbordet og slutte med å holde regionen og verden som gissel. Blokaden av Hormuzstredet må avsluttes, og Iran kan ikke få skaffe seg noe atomvåpen, sier Merz.
Storbritannias statsminister Keir Starmer fordømmer angrepene mot Emiratene, og også han oppfordrer Iran til å engasjere seg diplomatisk for å unngå ytterligere opptrapping av konflikten.
Iran angrep mandag flere skip i Hormuzstredet og et oljeanlegg i Fujairah. Angrepene skjedde etter at USAs president Donald Trump kunngjorde «Project Freedom», som skal sikre handelsfartøy fri ferdsel gjennom Hormuzstredet.
33 helsepersonell avskiltet etter VG-avsløring
18 leger, 14 sykepleiere og én jordmor har mistet autorisasjonen etter at VG avdekket store mangler i Statens helsetilsyns kontroll med utenlandske leger. Ytterligere åtte tilsynssaker pågår fortsatt.
Sist oktober avslørte avisen at minst 23 leger som mistet legeautorisasjonen i hjemlandet fortsatt kunne jobbe i Norge. Flere er dømt for alvorlig kriminalitet, som seksuelle overgrep, vold og feilbehandling av pasienter. Interne undersøkelser i tilsynet avdekket 809 uåpnede varsler fra utlandet og viste at en rekke tilsynssaker var blitt liggende ubehandlet. Helsetilsynet har åpnet tilsyn i 58 saker etter at VG tok kontakt.
Minst 21 døde i eksplosjon på kinesisk fyrverkerifabrikk
Minst 21 mennesker er døde og 61 skadet i en eksplosjon på en fyrverkerifabrikk i Hunan-provinsen i Kina, melder statlige medier.
Eksplosjonen skjedde i byen Changsha mandag ettermiddag, ifølge kringkasteren CCTV. President Xi Jinping sier at hendelsen må etterforskes grundig, melder det statlige nyhetsbyrået Xinhua.
Tolv innesperret etter gruveeksplosjon i Colombia
Tolv mennesker er innesperret etter en eksplosjon i La Trinidad-gruven i Sutatausa, rundt 74 kilometer nord for Colombias hovedstad Bogotá, sier lokale myndigheter.
Guvernør Jorge Emilio Rey i regionen Cundinamarca opplyser på X at 15 gruvearbeidere opprinnelig var sperret inne, men at tre har klart å ta seg ut på egen hånd. Eksplosjonen ser ut til å ha blitt utløst av oppsamling av gass.
Tre sykebiler har ankommet stedet, og mannskap vurderer om det er forsvarlig å ta seg inn i gruven, som har en dybde på rundt 600 meter. La Trinidad er en lovlig og permanent gruve.