Connect with us

NTB

Gjert Ingebrigtsen fremmer erstatningskrav overfor staten etter rettssaken

Gjert Ingebrigtsen mener han har krav på erstatning fra staten for uberettiget straffeforfølgning etter at han i 2025 ble frifunnet for anklagene om mishandling i nære relasjoner. Gjert Ingebrigtsen mener han har krav på erstatning fra staten for uberettiget straffeforfølgning etter at han i 2025 ble frifunnet for anklagene om mishandling i nære relasjoner.

Published

on

Gjert Ingebrigtsen fremmer krav mot staten. Foto: Paul S. Amundsen / NTB

Gjert Ingebrigtsen mener han har krav på erstatning fra staten for uberettiget straffeforfølgning etter at han i 2025 ble frifunnet for anklagene om mishandling i nære relasjoner.

Sport: Det framkommer av en pressemelding fra Elden Advokatfirma tirsdag.

«Den langvarige straffeforfølgningen har hatt betydelige konsekvenser for Ingebrigtsen, både personlig, familiært og økonomisk. Saken har vært sterkt belastende over tid, med omfattende offentlig eksponering og store omkostninger», heter det i pressemeldingen TV 2 meldte om først.

– Etter vårt syn bar saken fra et tidlig stadium preg av manglende objektivitet, og ressursbruken har stått i et åpenbart misforhold til sakens faktiske grunnlag. I lys av frifinnelsen mener vi at tiltale aldri burde vært reist, sier advokat Heidi Reisvang i Elden Advokatfirma.

Kravet som nå er fremmet omfatter både oppreisningserstatning og erstatning for dokumentert inntektstap, herunder fremtidig tap som følge av saken.

Annonse

– For Ingebrigtsen handler dette ikke primært om økonomisk kompensasjon. En erstatning vil ikke kunne reparere den belastningen han og familien har vært utsatt for, sier advokat Reisvang.

– Det avgjørende for ham er at det markeres et ansvar når påtalemyndigheten uriktig straffeforfølger enkeltpersoner, og at noe av uretten som er begått, blir anerkjent og rettet opp, legger hun til.

60-årige Ingebrigtsen trente i flere år sønnene Jakob, Filip og Henrik Ingebrigtsen til verdenstoppen, men måtte gi seg vinteren 2022.

I fjor ble han frifunnet for mishandling i nære relasjoner mot flere av sine barn, men ble dømt til betinget fengsel i 15 dager for kroppskrenkelse mot datteren.

I etterkant besluttet påtalenemnda i Norges idrettsforbund ikke å påtale Ingebrigtsen.

Annonse

Norges Friidrettsforbund har samtidig varslet at holdningen knyttet til å nekte friidrettstreneren akkrediteringer til mesterskap er uendret.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige