NTB
Palestina-aksjonister har lenket seg fast utenfor Norges Bank
Demonstranter fra Aksjonsgruppa for Palestina og Palestinakomiteen har blokkert inngangen til Norges Bank i Oslo. Politiet jobber med å fjerne aksjonistene. Demonstranter fra Aksjonsgruppa for Palestina og Palestinakomiteen har blokkert inngangen til Norges Bank i Oslo. Politiet jobber med å fjerne aksjonistene.

Demonstranter fra Aksjonsgruppa for Palestina og Palestinakomiteen har blokkert inngangen til Norges Bank i Oslo. Politiet jobber med å fjerne aksjonistene.
Innenriks: Demonstrantene har lenket og limt seg fast i diverse gjenstander utenfor bankbygningen. En bil med tilhenger blokkerte også inngangen, og politiet jobber med å få fjernet denne.
Cirka 50 demonstranter har samlet seg utenfor lokalene, hvorav seks har limt eller lenket seg fast, opplyser politiet til VG.
– Vi må blant annet bruke løsemiddel for å skånsomt frigjøre de som har limt seg fast. Dette medfører en viss brannfare, så når en annen demonstrant forsøkte å tenne seg en sigarett, måtte vi gripe inn for å hindre dette, skriver operasjonsleder Rune Hekkelstrand i politiloggen.
Ingen personer er skadet, men i overkant av 20 personer er bortvist.
Aksjonistene ankom samme dag som oljefondssjef Nikolai Tangen arrangerer investeringskonferanse «Hva kjennetegner vinnerkultur?» i lokalene, med blant andre JPMorgan Chase-sjef Jamie Dimon og Ryanair-sjef Michael O’Leary på talerlisten.
Tangen lot seg ikke affisere av aksjonene.
– Demokratiet er det beste vi har. Og ytringsfriheten er en del av det. Veldig fint at folk gir uttrykk for det de mener, sier han til Nettavisen.
(©NTB)