Lokalt
Millionstøtte til skolene i regionen – dette får kommunene

Kommunene på Haugalandet og i Sunnhordland får flere millioner kroner i statlig støtte til mer praktisk undervisning. Målet er en mer aktiv og variert skolehverdag for elevene.
Praktisk skole: Regjeringen deler i år ut 191 millioner kroner til kommuner over hele landet for å styrke praktisk læring i skolen. Også kommunene på Haugalandet og i Sunnhordland får sin del av potten.
Tilskuddet fordeles etter elevtall, og skal brukes til utstyr og tiltak som gjør undervisningen mer praktisk, variert og aktiv.
Mer praktisk skolehverdag
Ordningen er i år utvidet til også å gjelde de yngste elevene i barneskolen.
– Målet er at elevene skal få en mer variert og praktisk skolehverdag, der det er mindre stillesitting og mer aktivitet, har kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun uttalt.
Pengene kan blant annet brukes til utstyr i praktiske fag, naturfag, verksteder og uteaktiviteter.
Store forskjeller mellom kommunene
De største kommunene får mest, fordi tilskuddet er basert på elevtall.
Karmøy og Haugesund får de største beløpene i regionen, mens mindre kommuner som Utsira og Bokn får langt mindre.
Samlet mottar kommunene i regionen flere millioner kroner.
Skal gi bedre læring og mestring
Bakgrunnen for satsingen er et ønske om å gjøre skolen mer relevant og motiverende for elevene.
Mer praktisk undervisning skal bidra til økt læring, bedre trivsel og større mestring i skolehverdagen.
| Kommune | Tilskudd 2026 |
|---|---|
| Haugesund | ca. 1,1 mill. kr |
| Karmøy | ca. 1,4–1,5 mill. kr |
| Tysvær | ca. 450.000 kr |
| Bokn | 28.568 kr |
| Utsira | ca. 10.000 kr |
| Vindafjord | ca. 330.000 kr |
| Sauda | ca. 250–300.000 kr |
| Suldal | ca. 200–250.000 kr |
| Etne | 132.704 kr |
| Ullensvang | ca. 400–500.000 kr |
| Kvam | ca. 400–500.000 kr |
| Fitjar | 99.714 kr |
| Bømlo | ca. 515.000 kr |
| Stord | ca. 700.000 kr |
| Sveio | ca. 220.000 kr |
| Tysnes | ca. 95.000 kr |