NTB
Fristen for å by på Aschehoug utsatt
Fristen for å legge inn bud på forlaget Aschehoug er utsatt til 30. april. Flere aktører opplyser at de jobber med sine bud. Fristen for å legge inn bud på forlaget Aschehoug er utsatt til 30. april. Flere aktører opplyser at de jobber med sine bud.

Fristen for å legge inn bud på forlaget Aschehoug er utsatt til 30. april. Flere aktører opplyser at de jobber med sine bud.
Innenriks: Ifølge VG var den opprinnelige fristen for såkalt indikativt bud satt til 22. april. Til avisa opplyser daglig leder André Støylen i Amediastiftelsen at de har fått en utsettelse.
– Vi har fått noe utsettelse når det gjelder fristen, og vi jobber nå ut ifra at vi skal klare et indikativt bud, så får vi se om vi blir invitert med i en videre prosess, sier daglig leder André Støylen i Amediastiftelsen.
Flere interessenter
Til VG forteller forlagsdirektør Lene Juul i danske JP/Politikens forlag at de jobber med saken. Forlaget eier fra før Kagge Forlag.
– Kagge forlag har hatt et helt fremragende år med vekst, og det har ikke gjort vår appetitt noe mindre når det gjelder Norge, sier Juul.
Også det norske Forlagshuset Vigmostad & Bjørke og svenske Bonnier Books har vist interesse etter at Aschehoug-eierne i oktober i fjor opplyste at de ville selge det tradisjonsrike forlaget.
– Ferdig når vi er ferdig
Styreleder Thor Gjermund Eriksen i Aschehoug understreker overfor VG at dette er en dynamisk prosess uten endelige frister.
– Vi er ferdig når vi er ferdig, og vi er sikre på at vi får en god løsning totalt sett, sier han.
Nyheten om at Aschehoug søker nye eiere kom som tilsynelatende brått i form av en pressemelding 9. oktober i fjor. Der het det at et forlag som Aschehoug «trenger sterke, engasjerte og dedikerte eiere som kan utvikle virksomheten i et langsiktig perspektiv».
Vemodig
– Selv om det er knyttet vemod til beslutningen, er det også slik at man mener dette vil være det beste også for forlaget, sa Mads Nygaard, forlegger og konserndirektør i H. Aschehoug & Co, til NTB.
Aschehougs 116 aksjonærer, blant dem Nygaard-familien, ba styret om å legge opp til en åpen, strukturert prosess for å selge hele virksomheten.
(©NTB)
