NTB
Benzemas klubb solgt for 3,5 milliarder – saudiarabisk prins ny hovedeier
Det statlige saudiarabiske investeringsfondet har solgt unna nesten hele sin eierandel i den stjernetunge fotballklubben Al-Hilal. Det statlige saudiarabiske investeringsfondet har solgt unna nesten hele sin eierandel i den stjernetunge fotballklubben Al-Hilal.

Det statlige saudiarabiske investeringsfondet har solgt unna nesten hele sin eierandel i den stjernetunge fotballklubben Al-Hilal.
Sport: Investeringsfondet PIF har siden 2023 eid majoriteten av aksjene i klubben som har franske Karim Benzema som en av sine aller største stjerner.
Det er et selskap ledet av Saudi-Arabias prins Al Waleed bin Talal som har kjøpt 70 prosent av klubben for det som skal være en sum på om lag 3,5 milliarder kroner.
Grepet kommer etter at blant andre Financial Times tidligere i uken skrev at det statlige investeringsfondet har lagt en ny femårsstrategi, og at det kan komme mange endringer i måten det jobber på.
I tillegg til salget av Al-Hilal har det kommet ubekreftede meldinger om at PIF vurderer å trekke seg ut av den pengestinne golftouren LIV. LIV-direktør Scott O’Neil opplyste overfor AFP torsdag at sesongen fortsetter i «full fart framover».
PIF har en stor eierandel i flere klubber i Saudi-Arabia og var sentral da flere store fotballstjerner ble hentet til landet for noen år siden.
PIF er også inne på eiersiden i Cristiano Ronaldos klubb Al-Nassr. Tidligere i år skal Ronaldo ha vært misfornøyd med PIF og satsingen i Al-Hilal da Benzema ble hentet fra Al-Ittihad denne sesongen.
Nå har altså investeringsfondet solgt unna den klubben. PIF styres av Saudi-Arabias kronprins Mohammed bin Salman, og har i flere år spyttet penger inn i ulike idretter.
(©NTB)