NTB
Reuters-kilder: Trumps fredsråd har ikke penger
Trumps såkalte fredsråd har så langt bare mottatt penger fra tre land og klarer ikke å operere på Gaza som følge av pengemangel, oppgir to Reuters-kilder. Trumps såkalte fredsråd har så langt bare mottatt penger fra tre land og klarer ikke å operere på Gaza som følge av pengemangel, oppgir to Reuters-kilder.

Trumps såkalte fredsråd har så langt bare mottatt penger fra tre land og klarer ikke å operere på Gaza som følge av pengemangel, oppgir to Reuters-kilder.
Utenriks: Reuters viser til en kilde som har direkte kjennskap til fredsrådets operasjoner, og en palestinsk kilde som oppgis å ha kjennskap til saken.
Ti land skal ha lovet til sammen 17 milliarder dollar til gjenoppbyggingen av Gaza, men ifølge den ene kilden har bare Marokko, De forente arabiske emirater og USA selv bidratt så langt. Dermed har de fått inn under 1 milliard dollar så langt, ifølge kilden.
Den palestinske kilden oppgir at Nasjonalkomiteen for administrasjon av Gaza (NCAG), en komité av palestinske teknokrater som i henhold til våpenhvileavtalen skal ta over styringen under tilsyn av fredsrådet, ikke kan operere på Gaza på grunn av manglende finansiering. Dette skal de ha informert Hamas og andre grupper i Gaza om, ifølge kilden.
(©NTB)