Lokalt
Rekordmange søker læreplass – mange står fortsatt uten

Aldri før har så mange søkt læreplass i Norge, men mangel på plasser gjør at én av fem fortsatt står uten tilbud.
Læreplasser: Over 30.600 personer søkte læreplass i 2025. Til tross for rekordinteresse fikk bare 79,5 prosent plass, noe som vekker bekymring for frafall i yrkesfagene.
For tredje året på rad er det rekord i søkertall til yrkesfag. I år søkte over 30.600 personer læreplass, ifølge tall omtalt av Frifagbevegelse.
Likevel fikk bare 79,5 prosent av søkerne plass. Det betyr at rundt hver femte søker står uten læreplass.
– Staten og kommunene må gå foran. I dag svikter de, sier LO-sekretær Trude Tinnlund.
Hun advarer om at mangelen på læreplasser kan føre til at flere ikke fullfører utdanningen sin.
Samtidig har yrkesfag fått høyere status de siste årene. Økt satsing og bedre utviklingsmuligheter for fagarbeidere trekkes frem som viktige årsaker til veksten.
Statssekretær Sindre Lysø i Kunnskapsdepartementet peker på at regjeringen har styrket satsingen på yrkesfag og skjerpet kravene i offentlige anbud.
Han oppfordrer både offentlige og private virksomheter til å opprette flere læreplasser.
Til tross for rekordinteressen er hovedutfordringen fortsatt den samme: Det er ikke nok plasser til alle som vil bli fagarbeidere.
