NTB
Sør-Korea tar til orde for å gjenoppta dialog med Nord-Korea
Sør-Koreas president Lee Jae Myung oppfordrer til at dialogen med Nord-Korea gjenopptas, etter at Pyongyang forrige uke avviste utsiktene til diplomati med nabolandet. Sør-Koreas president Lee Jae Myung oppfordrer til at dialogen med Nord-Korea gjenopptas, etter at Pyongyang forrige uke avviste utsiktene til diplomati med nabolandet.
Sør-Koreas president Lee Jae Myung oppfordrer til at dialogen med Nord-Korea gjenopptas, etter at Pyongyang forrige uke avviste utsiktene til diplomati med nabolandet.
Utenriks:
Siden han tiltrådte i juni, har Lee, som regnes som forsoningsorientert, forsøkt å bedre forholdet til Nord-Korea. Under et partimøte i forrige uke fastholdt imidlertid nordkoreanske myndigheter sin konfronterende linje overfor Seoul.
– Som min administrasjon gjentatte ganger har gjort klart, respekterer vi Nord-Koreas system og vil verken delta i noen form for fiendtlige handlinger eller søke noen form for gjenforening gjennom absorpsjon, sa Lee i en tale i forbindelse med markeringen av en historisk kampanje mot Japans kolonistyre.
– Vi vil også fortsette arbeidet med å gjenoppta dialogen med Nord, la han til.
Nord-Koreas leder Kim Jong-un avviste forrige uke håpet om en diplomatisk opptining. Han omtalte Sør-Koreas tilnærmelser som en «klønete, villedende farse og et dårlig stykke arbeid».
Under partikongressen i Pyongyang sa Kim at Nord-Korea «absolutt ikke har noe å gjøre med Sør-Korea og permanent vil utelukke Sør-Korea fra kategorien landsmenn».
Samtidig åpnet han for at Nord-Korea kan «komme godt overens» med USA dersom Washington anerkjenner landets atomstatus.
Det spekuleres i om USAs president Donald Trump vil forsøke å møte Kim under en planlagt reise til Kina. I fjor sa Trump at han var «100 prosent» åpen for et møte.
(©NTB)

