Connect with us

NTB

Støre er i Ukraina – gir 12 milliarder kroner til dronekjøp

Published

on

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) er i Kyiv på fireårsdagen for Russlands invasjon i Ukraina. Med seg har han en fersk fordeling av Norges Ukraina-milliarder.

Politikk: – Droner og andre typer materiell som kan operere på egen hånd, har vist seg å være helt avgjørende i denne krigen. Det er noe av det ukrainske myndigheter etterspør aller mest, sier statsminister Jonas Gahr Støre.


Tirsdag morgen gikk han av toget i Ukrainas hovedstad Kyiv etter å ha reist fra Polen gjennom natten.

24. februar markerer at det er fire år siden Ukraina ble angrepet av Russland i 2022.

– Datovalget er for å markere solidaritet og støtte til Ukraina, sier statsministeren til NTB.

Annonse


* Over 12 milliarder kroner til droner og autonomi

* Om lag 9 milliarder kroner til luftvern og F-16 kampfly

* Om lag 6 milliarder kroner til maritim sikkerhet

* Om lag 3,5 milliarder kroner til den nordisk-baltiske og polske brigaden som bygges opp

* Om lag 5 milliarder kroner til trening og opplæring

Annonse

* Over 8 milliarder kroner til internasjonale samarbeidsmekanismer og strategiske prosjekter

Støre påpeker at Ukraina i løpet av krigen har bygget opp en formidabel industri for å selv forsyne soldatene med våpen.

– Husk på at de i 2022 ikke produserte en eneste drone, og nå kan de produsere flere millioner i året på en enorm dugnad av tekniske miljøer og industrier. Hele befolkningen stiller opp, sier han.

I tillegg til de 70 milliardene til militærstøtte, har Norge bevilget 15 milliarder kroner til sivil hjelp i år.

Det er andre året på rad at han er i Ukraina for å markere årsdagen for krigsutbruddet. Fortsatt er det ingen fredsløsning i sikte med det første.

Annonse

– Hvis noen hadde sagt i februar 2022 at det skulle vare i fire år, så tror jeg man ville sett langt etter det, sier Støre til NTB.

Han tør ikke spå hvor lang tid det kan ta før krigen er over.

– Det er jo en frossen frontlinje. Dette er jo et enormt nederlag fra det som var Russlands ambisjon om å ta Kyiv i løpet av noen uker. Nå står fronten der i øst. De har tatt enorme tap. Russland har egentlig ikke noe vei videre på det.

Et av de viktigste spørsmålene er hva som skal skje med landområdene som Russland har tatt.

– Dette er de mest følsomme spørsmålene, uten tvil. Bildet vi ser nå, er jo at ved fronten står det omtrent stille. De siste ukene har det vært tegn på at Ukraina til og med har tatt tilbake noe land, sa Støre til norsk presse på toget på vei inn i Ukraina natt til tirsdag.

Annonse

Statsministeren tror det finnes en vei til fred.

– Men den må gi Ukraina sikkerhet, ikke bare stoppe krigen i noen måneder, eller kanskje et år eller to, og så kommer det i gang igjen.

– Nå står det en frontlinje med soldater på begge sider. De spørsmålene der, om hva som skal gis av kompromisser og løsninger i en sluttfase, er det bare ukrainerne som kan avgjøre. Derfor er vi så opptatt av å si ingen fred for Ukraina uten Ukraina.

Med seg på turen har han en helt ny oversikt over hvordan regjeringen nå har besluttet å bruke de 70 milliardene Stortinget har bevilget til militærstøtte til Ukraina i år:

Statsministeren tok samme tog til Ukraina som sin svenske og danske kollega, og han hadde også et møte med dem underveis på reisen.

Annonse

De siste ukene har Russland og Ukraina forhandlet om mulige fredsløsninger, men det har framstått relativt fastlåst.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige