Connect with us

NTB

Millionstøtte skal brannsikre gamle trehusområder i Norge

Published

on

Riksantikvaren deler ut tolv millioner kroner i støtte til brannsikring av gamle og verdifulle trehusområder rundt om i landet.

Ulykker og naturkatastrofer: – Brann er noe av det vi er mest bekymret for, sier riksantikvar Hanna Geiran i en pressemelding.

I Norge er det rundt 220 områder på Riksantikvarens liste over tette trehusmiljøer, hvor husene står tett, og brannfaren dermed er ekstra stor.

Geiran viser til at det i fjor var flere store branner i verneverdige hus, blant annet i Lærdal, Arendal, Kristiansand og Drammen. Brannsikringsstøtten skal bidra til at flere bygg sikres mot slike branner.

Trøndelag er fylket som har fått mest støtte med 3,3 millioner kroner. Deretter Nordland med 1,8 millioner kroner og Vestland med 1,7 millioner kroner.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige