Menu
Japans statsminister Sanae Takaichi er første kvinne i posten. Japansk politikk er generelt mannsdominert, noe dette bildet bærer preg av. Foto: Eugene Hoshiko / AP / NTB

Takaichi advarer mot Kina i sin første tale etter gjenvalget

Japans statsminister Sanae Takaichi lover å endre på forsvarsstrategien, lette på barrierene for våpeneksport og styrke forsvarsindustrien.

Av NTB | 20.02.2026 07:38:33

Politikk: – Japan står foran sin mest alvorlige og komplekse sikkerhetssituasjon siden andre verdenskrig, sa Takaichi i en tale til nasjonalforsamlingen fredag.

Det er den første talen hun holder etter en brakseier i valget 8. februar, der Takaichis enorme popularitet fikk mye av fortjenesten. Hennes parti LDP sitter nå på over to tredeler av mandatene i nasjonalforsamlingens underhus på egen hånd.

Takaichi tok over for partikollega Shigeru Ishiba i oktober, og hennes fire måneder som statsminister har vært preget av en diplomatisk konfrontasjon med Kina. Hun har uttalt at Japan kan bruke militærmakt for å bistå Taiwan dersom et angrep på øya også truer japansk territorium. Statsministeren mener Kina utgjør en stor fare på grunn av økt militær aktivitet, tettere bånd med Russland og økt atomvåpenkapasitet fra Nord-Korea.

Takaichi lover å endre landets tre sentrale sikkerhetsstrategiske dokumenter for å fremme en ny forsvarsplan. Hun skal også sørge for å få fart på en gjennomgang av regler for forsvarseksport, slik at japansk forsvarsindustri kan styrke seg gjennom økt våpensalg. Utenlandske investeringer i kritiske sektorer i Japan skal på sin side li kontrollert tettere.

I tillegg skal det nedsettes et etterretningsråd for å samle informasjonen som samles av politi, forsvarsdepartement og andre sikkerhetstjenester. Japan har ingen ordentlig etterretningstjeneste i dag.

(©NTB)

Flere nyheter:

Live
Neste
Spilles
Forrige