Lastebilsjåfør dømt – havnet i grøfta med 3,23 i promille
En kvinne er dømt til behandling og en bot på 65.000 kroner etter at å ha kjørt lastebil med det retten omtaler som «ekstremt høy promille».
Kriminalitet og rettsvesen: Kvinnen ble tatt av politiet etter at hun havnet i grøfta på E39 ved Ognøy i Bokn i Rogaland i februar i fjor, ifølge TV 2.
Hun hadde da kjørt 150 kilometer sørover fra Bergen.
Kvinnen skal ha fortsatt å drikke etter utforkjøringen, og da det ble tatt en blodprøve av henne to timer etter ulykken, viste den 3,23 i promille.
En sakkyndig rapport har konkludert med at kvinnen må ha hatt mellom 1,89 og 2,67 i promille underveis på kjøreturen, får TV 2 opplyst.
«Dette er en ekstremt høy promille», heter det i dommen fra Sør-Rogaland tingrett.
Kvinnen må betale en bot på 65.000 kroner. I tillegg blir hun dømt til 45 dager fengsel med et vilkår om å følge et program for ruspåvirket kjøring.
Det betyr at kvinnen slipper fengselsstraff, med mindre hun gjør nye lovbrudd. Hun mister også førerkortet i fire år, ifølge TV 2.
(©NTB)








