LIVESENTER
Menu
Gjenbruk av julekalender kan være et alternativ hvis man ikke vil bruke 700 kroner, som ifølge Opinion er snittet for hva vi bruker per snute. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Vi svir av stadig mer på julekalendre – over 700 per snute i år

Halvparten av oss skal kjøpe julekalender i år, og vi bruker i snitt over 700 kroner. De spiselige er mest populære – men 4 prosent vil ha erotisk kalender.

Av NTB | 28.11.2025 15:08:57

Natur og miljø: Ifølge en undersøkelse fra Opinion står altså adventskalenderen sterkt som norsk tradisjon.

– Det har vært en utvikling over flere år at vi kjøper dyrere og mer luksuriøse adventskalendere. Mange velger varianter med kosmetikk, drikkevarer eller dyr sjokolade fremfor den tradisjonelle bildekalenderen, heter det i en pressemelding fra selskapet.

De mest populære typene er spiselige kalendere (41 prosent), pakkekalendere (34 ) og parfyme- og velværekalendere (12).

– Julekalenderen har gått fra å være en enkel tradisjon til å bli et luksusprodukt. Mange ønsker å gjøre desember litt ekstra hyggelig, og vi ser at folk i økende grad velger luksuriøse kalendere fremfor den klassiske bildekalenderen. Det sier mye om hvordan juletradisjonene endrer seg i takt med forbruksvanene, sier administrerende direktør John Lauring Pedersen i Opinion.

Bare 4  prosent vil ha en klassisk bildekalender – like mange som de som velger erotiske julekalendere.

Her er det ifølge Opinion flest menn som lar seg friste. Tre ganger så mange menn som kvinner sier at en erotisk kalender står på handlelista.

Men ikke alle har råd til å bruke mange hundre kroner på gaver – og det før julaften. Turistforeningen har foreslått 24 helt gratis aktiviteter i stedet.

(©NTB)

Flere nyheter: