Punktum for dopingsaken i Toppserien: Ingen spillere straffes
Spilleren som testet over grenseverdiene for det forbudte stoffet DMBA under kampen mellom Vålerenga og LSK Kvinner tidligere i år, straffes ikke.
Sport: Det opplyser Antidoping Norge onsdag. Vålerenga har også publisert saken på sitt nettsted. ADNO hadde allerede lagt ned påstand om frifinnelse, og nå er saken avsluttet.
«Saken handler ikke om manglende dømmekraft fra utøverens side eller at hun tok noen form for risiko. Hun ble eksponert for stoffet i en ordinær seriekamp spilt i en standard fotballhall under normale forhold. Verken hun eller de sju andre utøverne som fikk stoffet påvist i kroppen, hadde noen grunn til å vite om sammenhengen mellom banedekket og det forbudte stoffet. Hun hadde heller ingen grunn til å iverksette tiltak for å unngå eksponering for stoffet», heter det i avgjørelsen fra ADNO.
Det var etter seriekampen mellom LSK Kvinner og Vålerenga 22. april at åtte spillere testet positivt på det forbudte stoffet DMBA.
Kun én av prøvene, tatt av en spiller i Vålerenga, inneholdt verdier som er over grensen for hva som utgjør et mulig brudd på dopingregelverket. Det ble i etterkant rutinemessig åpnet sak, men nå er det klart at det ikke blir noen konsekvenser.
Vålerenga-direktør Harriet Ruud er fornøyd med at det settes punktum.
– Vi er svært lettet over den endelige konklusjonen. Dette er en bekreftelse på at spillerne har vært uten skyld hele veien. Det har vært en krevende periode for alle involverte, og vi er stolte av måten spillergruppen og støtteapparatet har håndtert saken på – spesielt fordi den har vart i nesten et halvt år, sier hun i en uttalelse.
Norges Fotballforbund har siden saken sprakk anbefalt LSK Kvinner ikke å spille kamper i LSK-hallen. Fortsatt er det ikke klart når de kan returnere til sin hjemmebane. LSK Kvinner har spilt hjemmekampene sine i Lørenskog og Jessheim siden sommeren.
(©NTB)

