Klarna lanserer egen kryptovaluta
Det svenske finansselskapet Klarna har lansert sin egen kryptovaluta og varsler samtidig samarbeid med andre kryptoaktører.
Økonomi og næringsliv: – Krypto er endelig på et sted der det er raskt, billig, trygt og egnet for vekst. Dette er starten på Klarnas satsing på krypto, sier medgrunnlegger og toppsjef Sebastian Siemiatkowski.
KlarnaUSD er en såkalt stablecoin, som er en type kryptovaluta som knyttes til vanlig valuta. Den anses dermed som mer forutsigbar enn andre type kryptovalutaer.
Mynten skal lanseres på blokkjeden Tempo, som er en desentralisert database med data lagret på flere datamaskiner. Tempo ble startet av det amerikanske betalingsselskapet Stripe og kryptoinvesteringsselskapet Paradigm.
Klarna, som ble grunnlagt av tre studenter i 2005, lar kunder betale opptil 30 dager etter å ha lagt inn en bestilling. Selskapet ble notert på New York-børsen i september og har for tiden en markedsverdi på 11 milliarder dollar.
(©NTB)








