reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Kristine Stavås Skistad avsluttet med skøytetak på 10-kilometeren i klassisk stil. Foto: Terje Pedersen / NTB

Kristine Stavås Skistad diskvalifisert fra 10-kilometeren – ble ikke kvitt gult kort

Kristine Stavås Skistad lyktes ikke med planen om å få gult kort i lørdagens Beitostølen-renn. Hun ble likevel diskvalifisert for skøytetak i klassiskløpet.

Av NTB | 22.11.2025 11:59:21

Sport: Det er klart etter et jurymøte på Beitostølen. Skistad var skuffet, og treneren hennes, Lage Sofienlund, forlot stadion uten å ville snakke med pressen.

– Jeg må hjem og pugge reglene, sa Skistad selv.

Konnerud-løperen hadde før løpet mer enn antydet at hun ville bli diskvalifisert med vilje for å kvitte seg med et gult kort hun fikk på fredagens sprintdistanse – som hun for øvrig vant.

To gule kort gir diskvalifisering, og Skistad ønsket ikke å ha med seg et gult kort inn i verdenscupåpningen i finske Ruka neste helg.

Skistad tok tydelige skøytetak mot slutten av lørdagens renn, tilsynelatende et dårlig skjult forsøk på å få en advarsel fra juryen.

– Jeg var så sliten på slutten at jeg ikke klarte å holde meg i sporet, hevdet Skistad selv til NRK.

Langrennsekspert Therese Johaug godtok ikke den forklaringen.

– Jeg kjøpte ikke helt den der. Det så ut til å være ganske bevisst, sa hun i NRKs sending.

Juryen var raskt i samtale med Sofienlund. Overfor NRK varslet rennleder Torbjørn Broks Pettersen at treneren hadde fått beskjed om å sende Skistad inn til jurylederen, som ønsket å snakke med Skistad.

Resultatet ble altså at Skistad ble diskvalifisert, men at hun ikke lyktes med planen om å kvitte seg med det gule kortet fra fredag. Et nytt gult kort i et verdenscuprenn vil dermed bety diskvalifisering.

(©NTB)