LIVESENTER
Menu
Strømsgodsets trener Dag-Eilev Fagermo etter at nedrykket var klart. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Fiaskoen et faktum for Strømsgodset – totalslaktes etter nedrykket fra Eliteserien

Dag-Eilev Fagermo maktet ikke å berge Strømsgodset fra degradering. Søndag var nedrykket til 1. divisjon et faktum etter 1-2-tap borte mot Kristiansund. Da ventet det ekspertslakt.

Av NTB | 09.11.2025 19:19:40

Sport: Dermed er drammensklubben ute av Eliteserien for første gang siden 2006-sesongen. Nedrykket har vært varslet i lengre tid, etter svake resultater gjennom mesteparten av inneværende sesong.

Underveis i kampen felte TV 2-ekspert Jesper Mathisen en nådeløs dom.

– Strømgodset fortsetter å framstå på en flau måte i Eliteserien, sa han.

– Det er veldig mange i Strømsgodset som må se seg selv i speilet etter det de har levert denne sesongen, fortsatte eksperten.

– De går for Fagermo, og så har det endt opp med å bli en dundrende fiasko. De har framstått som et utrolig dårlig organisert lag ute på banen. Det virker ikke som de har troen på noe som helst, sa Mathisen.

Godset hadde åtte poeng opp til kvalikplasserte Bryne foran søndagens bortekamp på Nordmøre. Det måtte dermed til et lite mirakel om Fagermos menn skulle klare å sjøsette en redningsaksjon. Etter 90 minutter i Kristiansund var i stede skjebnen beseglet.

– Dette er trist. Veldig. At klubben i en av de største byene i Norge skal spille i 1. divisjon, og med den merkevaren og den historien. Det er verken riktig eller hyggelig, men det er sånn det er. Vi har ikke vært gode, sa Fagermo etter kampslutt.

Det gikk fort galt for gjestene mot et Kristiansund-lag som trenger poeng for å være trygg på å unngå kvalifiseringsspill. Allerede etter 18 minutter trodde Rezan Corlu han hadde sendt KBK i ledelsen, men scoringen ble annullert som følge av en offside i forkant.

– Det var dumt av meg. Jeg var litt ivrig med armene der. Det er ikke noe å si på den, sa Taaje til TV 2 om straffesituasjonen.

Kristiansund kunne også plusset på ledelsen rett etterpå da Godset-keeper Per Kristian Bråtveit parerte med en kjemperedning, men 2-0 skulle uansett komme før pause.

På overtid var en Godset-forsvarer uheldig og skled ballen i lengste hjørne.

Dermed slår Strømsgodset følge med Haugesund og tar den tunge turen ned i 1. divisjon. Sist drammensklubben rykket ned fra Eliteserien, var i 2001. Da fulgte fem sesonger på nest øverste nivå, før det ble opprykk i 2006.

Trener Dag-Eilev Fagermo, som ble hentet for å redde klubben i sommer, har kontrakt ut neste sesong. Han mener han er rett mann til å gjenreise klubben.

– Det mener jeg absolutt, sa han.

Han pekte på at klubben fjernet Jørgen Isnes som trener etter to sjuendeplasser i Eliteserien. Inn kom Fagermo.

Rett før halvtimen kom så ledermålet. Dommer Sigurd Kringstad pekte på straffemerket da Godset-stopper Jesper Taaje var altfor tøff med hjemmelagets Leander Alvheim. Sistnevnte gikk selv fram og scoret fra krittmerket.

Etter pause slo Godset tilbake med en redusering signert Fredrik Ardraa, men det ble med det.

(©NTB)

Flere nyheter: